Strona główna Remont Podłogi drewniane Pielęgnacja parkietów olejowanych

Pielęgnacja parkietów olejowanych

piątek, 22 października 2010 18:42
Remont - Podłogi drewniane

Pielęgnacja parkietów olejowanychNiezależnie od tego, czy pielęgnujesz olejowane deski czy klepkę, podstawowa zasada w pielęgnacji olejowanych podłóg drewnianych brzmi: czyścić i zabezpieczać je należy środkami polecanymi przez producenta oleju, którym pomalowane było drewno. Wówczas nie będzie niebezpieczeństwa, że niewspółgrające ze sobą składniki chemikaliów zniszczą parkiet.

Czyszczenie i pielęgnacja

Na co dzień podłogę wystarczy przecierać mopem zwilżonym wodą ze zwykłym detergentem do mycia podłóg olejowanych i woskowanych (środki takie dostępne są w większości sklepów z chemią gospodarczą). Trudniejsze plamy można próbować usuwać spirytusem. Raz w miesiącu podłogę trzeba dokładnie wyczyścić mydłem pielęgnacyjnym, następnie wypastować uniwersalnym preparatem czyszcząco-pielęgnacyjnym do podłóg drewnianych lub refresherem do podłóg olejowanych i woskowanych, a na koniec wypolerować bawełnianą szmatką lub froterką. Nie wszystkie podłogi olejowane można pastować. Niektórzy producenci dopuszczają konserwację olejowanych parkietów jedynie delikatnymi olejami pielęgnacyjnymi. Podłogi olejowane można także woskować. W czasie jednego zabiegu woskowania nałożyć można od 2 do 4 warstw wosku do podłóg, każdą warstwę polerując miękką szmatką. Regularne, częste (2–3 razy w miesiącu) natłuszczanie parkietu jest najważniejsze przez pierwszy rok po poolejowaniu, zanim olej w pełni wniknie w strukturę drewna.

Usuwanie trudnych plam

Gruntowne czyszczenie i nałożenie oleju pielęgnacyjnego konieczne jest, gdy parkiet ściemnieje, zmatowieje lub gdy pojawią się na nim plamy trudne do usunięcia. Zastosowanie środków do gruntownego czyszczenia parkietów powoduje rozpuszczanie ochronnej powłoki wosku czy oleju pielęgnacyjnego. Po gruntownym czyszczeniu na parkiet należy nałożyć olej pielęgnacyjny. W tym celu najlepiej użyć bawełnianej ściereczki, która nie zostawi smug.

Punktowa renowacja podłóg olejowanych

Jeśli podłoga nie jest na tyle zniszczona, by ją cyklinować, można poddać ją punktowej renowacji. Jeśli zaplamienia są niezbyt mocne, wystarczy je zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i zabezpieczyć olejem pielęgnacyjnym. Miejsca mocno zaplamione można wypolerować wełną stalową i położyć na nie 1 warstwę oleju do podłóg. Nie należy się przejmować początkową różnicą kolorów, z czasem się wyrównają. Jeśli polerowanie wełną stalową nie pomoże, należy dokonać całościowej renowacji parkietu poprzez cyklinowanie i powtórne olejowanie.

Ceny preparatów do pielęgnacji

Preparaty do konserwacji olejowanych parkietów są dość drogie. Ich ceny plasują się między 30 zł (produkty syntetyczne, najgorszej jakości) a 150 zł za litr (oleje wysokiej jakości, zawierające oleje naturalne, bardzo wydajne). Do doraźnego czyszczenia parkietu spośród dostępnych w większości sklepów produktów do pielęgnacji podłóg drewnianych popularnych marek wybierać należy te, które przeznaczone są tylko do podłóg olejowanych lub woskowanych.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież