Strona główna Remont Podłogi drewniane Przyciemnianie parkietu bejcą. Jakie możliwości daje bejcowanie?

Przyciemnianie parkietu bejcą. Jakie możliwości daje bejcowanie?

środa, 16 marca 2011 14:37

Bejcowanie parkietuBejcowanie to najłatwiejszy sposób nadania jasnym gatunkom drewna, takim jak sosna, klon, brzoza, jesion, wyglądu ciemnych gatunków drewna egzotycznego, np. merbau, mahoniu czy hebanu.

Jakie możliwości daje bejca?

Malowanie bejcą nadaje drewnu ciemnego koloru brązowego. Tylko koloru. Po bejcowaniu naturalna struktura drewna zostaje zachowana: jego usłojenie, porowatość, wszelkie naturalne nieregularności powierzchni. Bejca jest rozpuszczalna w wodzie, wchodzi w strukturę drewna, nie pozostaje na powierzchni jak farby czy lakiery. Dzięki temu po bejcowaniu powierzchnię drewna można jeszcze szlifować papierem ściernym, a mebel czy podłoga tak czy inaczej pozostaną ciemne. Jest to zaleta, ale i wada – przed podjęciem decyzji o bejcowaniu parkietu warto przemyśleć, czy ciemne drewno będzie pasować do aranżacji wnętrza. Im więcej warstw bejcy się naniesie, tym ciemniejszy odcień brązowego można uzyskać. Dla pewności, jaki efekt da bejcowanie, warto wykonać próbę na kawałku drewna o kolorze podobnym do odcienia podłogi czy mebla.

Lakierowanie po bejcowaniu

Nasycenie drewna bejcą impregnuje drewno, ale nie uchroni go przez zniszczeniem w skutek działania wilgoci i uszkodzeń mechanicznych, dlatego po bejcowaniu podłogi konieczne jest lakierowanie. Po samym bejcowaniu drewno jest matowe i jaśniejsze niż po lakierowaniu – lakier zmienia kolor malowanego drewna na ciemniejszy. Wykonując próbę koloru na testowym kawałku drewna, trzeba o tym pamiętać.

Technika malowania bejcą

Bejcę należy nakładać pędzlem najszybciej, jak to możliwe. Jeśli na jasnym drewnie pozostaną zacieki lub wymalowany kształt i bejca wyschnie, nawet po malowaniu kilkoma warstwami bejcy krawędzie tego kształtu będą widoczne – bejca nie kryje drewna, a jedynie je barwi. Zazwyczaj nanosi się 2 warstwy bejcy. Jeśli pożądany jest kolor ciemniejszy, warstw może być więcej. Pierwsza warstwa zawsze powinna być cieńsza niż następne. Pędzle po bejcowaniu umyć można wodą.

Bejcowany parkiet - aranżacje

Egzotyczne gatunki ciemnego drewna należą do najdroższych. Bejcowanie jest prostym i tanim sposobem na uzyskanie ciemnego drewna z gatunków europejskich. A więc klon, jesion, brzoza, sosna dzięki przyciemnieniu mogą nabrać wyglądu drewna takiego jak merbau, wenge, heban czy iroko. Bejcowanie nie maskuje naturalnej struktury drewna: usłojenie i porowatość nadal będą widoczne, a drewniany parkiet będzie wyglądał bardzo naturalnie. Gdy dla ciekawego efektu aranżacyjnego konieczna jest zmiana koloru parkietu na ciemny, bejca i lakier to zestaw, po który warto sięgnąć.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież