Strona główna Remont Podłogi drewniane Renowacja drewnianych podłóg: cyklinowanie, lakierowanie, olejowanie

Renowacja drewnianych podłóg: cyklinowanie, lakierowanie, olejowanie

piątek, 22 października 2010 16:58

Renowacja podłóg drewnianych

Gdy na powierzchni parkietu pojawią się niezmywalne plamy, widoczne rysy i przetarcia, czas poddać ją renowacji poprzez cyklinowanie i powtórne malowanie olejem lub lakierem. Renowacja drewnianych podłóg konieczna jest raz na kilka lat, w zależności od stopnia zużycia drewnianych klepek, by były dostatecznie zabezpieczone przed wpływem wody, chemikaliów i zabrudzeń. Zadbany parkiet służyć będzie nawet przyszłym pokoleniom.

Cyklinowanie

Cyklinowaniem podłóg powinien zająć się fachowiec posiadający specjalistyczny sprzęt do cyklinowania. Koszt cyklinowania to ok. 20 zł/m2 podłogi lakierowanej i ok. 30 zł/m2 parkietu olejowanego, przy czym większość cykliniarzy podejmuje się renowacji podłogi, gdy do wycyklinowania jest nie mniej niż 20 m2 parkietu. W trakcie cyklinowania podłogi lakierowanej zeszlifowuje się 1–2 mm parkietu. To wystarczy, by usunąć stary lakier wraz z utrzymującymi się na jego powierzchni zabrudzeniami. W przypadku podłóg olejowanych zeszlifowuje się grubszą warstwę, ponieważ olej wnika w otwarte pory drewna (czego nie robi lakier). W trakcie cyklinowania cykliniarka zbiera do worka większość pyłu, ale po skończonej pracy jego resztki nadal znajdują się w pomieszczeniu. Należy je usunąć: pokój trzeba dokładnie odkurzyć, potem parkiet można przetrzeć zwilżoną szmatką. Gdy podłoga jest czysta i sucha, można przystąpić do dalszych prac: lakierowania lub olejowania.

Olej na lakier po cyklinowaniu

Jeśli podłoga była wcześniej lakierowana, po cyklinowaniu można ją poolejować lub polakierować. Olejowanie nie wymaga wcześniejszego gruntowania. Pamiętać należy, że poolejowane drewno ściemnieje. Poolejowany parkiet poleruje się i impregnuje dopiero, gdy jest w pełni suchy. Najdłużej schnie drewno egzotyczne (bo zawiera naturalne oleje) oraz drewno miękkie, np. sosna, świerk, jodła (z powodu dużej zawartości żywic). Dowiedz się, jak pielęgnować podłogi olejowane.

Lakier na lakier po cyklinowaniu

Lakierowany parkiet także ciemnieje. Jeśli zależy ci na jasnej barwie parkietu, lepiej go zagruntować 1 warstwą lakieru podkładowego, a następnie polakierować. Lakier podkładowy wpłynie także na kolor drewna: parkiety z drewna rodzimego po zagruntowaniu pociemnieją mniej niż w przypadku lakierowania świeżego drewna bez gruntowania; a parkiety z drewna egzotycznego zachowają barwę zbliżoną do koloru surowego drewna. Lakiery podkładowe schną fizycznie, co może trwać dość długo. Jeśli zależy ci na czasie, proces schnięcia możesz skrócić, stosując nowoczesne lakiery podkładowe tiksotropowe; nanosi się je szpachlą. Gruntowanie parkietu nie zastępuje lakierowania. Na zagruntowaną, wysuszoną podłogę nanosić można lakier: 2 warstwy, odczekując do wyschnięcia między nałożeniem jednej i drugiej warstwy.

Lakier na olej po cyklinowaniu

Jeśli podłoga była wcześniej olejowana, po cyklinowaniu można ją polakierować, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania drewna. Podłogę trzeba zagruntować lakierem podkładowym. Lakier podkładowy będzie izolował resztki oleju znajdujące się w porach drewna i zapobiegnie złuszczaniu się lakieru na krawędziach klepek. Po wyschnięciu lakieru podkładowego można nanosić wierzchnią warstwę lakieru.

Dowiedz się więcej na temat konserwacji podłóg drewnianych, by uniknąć przedwczesnej ich renowacji.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież