Strona główna Remont Renowacja mebli Efekt połyskującej politury - malowanie mebli lakierem poliuretanowym

Efekt połyskującej politury - malowanie mebli lakierem poliuretanowym

środa, 20 kwietnia 2011 13:15

Malowanie mebli lakierem poliuretanowymMeblościanki ze sklejki z czasem się matowią, stając się postrachem dawno nieodświeżanego wystroju mieszkania. Ale nawet laminat można odnowić i nadać mu wyglądu połyskującej politury. I wcale nie trzeba robić tego, malując go akrylową farba kryjącą. Jeśli imitujący drewno nadruk na meblach z płyt fornirowanych nadal Ci się podoba i chcesz jedynie odświeżyć jego wygląd, zrób to, do malowania używając transparentnego podkładu szelakowego i lakieru poliuretanowego.

Nakładanie podkładu szelakowego

W tej metodzie odnawiania mebli laminowanych pierwszy etap prac jest taki sam jak w przypadku renowacji z użyciem podkładu szelakowego i farby lateksowej. A więc powierzchnię mebla dokładnie czyścimy wodą z detergentem, następnie denaturatem, później nanosimy podkład szelakowy, a na koniec matujemy suchą powierzchnię mebla drobnoziarnistym papierem ściernym (ziarnistość 300). Jeśli efektem, jaki chcemy osiągnąć, ma być imitacja eleganckiej politury, wybieramy bezbarwny podkład szelakowy i nanosimy go w dwóch warstwach nakładanych w odstępie 30 min (bo tyle schnie szelak).

Nadawanie połysku

Efekt elegancko połyskującej politury osiągnąć można, stosując bezbarwny lakier poliuretanowy do drewna. Przeznaczony do użytku ogólnego na powierzchniach drewnianych, także na zewnątrz budynku, lakier poliuretanowy wytworzy na powierzchni mebla laminowanego twardą, bardzo odporną na chemiczne środki do pielęgnacji mebli powłokę ochronną, która będzie pięknie połyskiwać. Malując lakierem, należy bardzo uważać, by nanosić równomiernie jak najcieńsze warstwy. Wszelkie różnice grubości powłok przy połyskliwym lakierze będą widoczne z daleka.

Przyciemnianie i rozjaśnianie koloru laminatu

Używanie bezbarwnych podkładów i lakierów pozwoli zachować imitujące drewno nadruki na papierze w laminacie. Jeśli jednak laminat pierwotnie był za jasny lub za ciemny, można zmodyfikować jego kolor, dodając do lakieru poliuretanowego pigmentu uniwersalnego do farb i lakierów.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież