Strona główna Remont Renowacja mebli Jak odnowić meble laminowane? Renowacja przez szlifowanie i malowanie farbą akrylową

Jak odnowić meble laminowane? Renowacja przez szlifowanie i malowanie farbą akrylową

środa, 20 kwietnia 2011 12:33

Renowacja mebli laminowanychMasz w domu stare meblościanki z masowej produkcji w czasach PRL, a chcesz odświeżyć wygląd mieszkania? Nie musisz się ich pozbywać. Meble laminowane można samodzielnie odnowić, nadając im unikalnego stylu. Malowanie mebli z drewna wydaje się być dużo łatwiejsze, ale i odnawianie mebli z laminatu nie wymaga kompetencji fachowego malarza.

Matowienie powierzchni laminowanej

Meble z płyty laminowanej mogą wyglądać jak drewniane, ale tak czy inaczej jest to tylko sklejka pokryta ozdobną warstwą forniru, czyli papieru z nadrukiem imitującym usłojenie drewna pokrytym żywicami. Laminatu nie można więc bejcować ani barwić atramentem, bo w przeciwieństwie do drewna nie ma porów, w które miałaby wniknąć wodorozpuszczalna bejca. Możliwe jest tylko pokrycie go warstwą farby kryjącej. Aby dobrze się trzymała, laminowaną powierzchnię trzeba zmatowić papierem ściernym o ziarnach średniej grubości, np. 150, a potem bardzo dokładnie oczyścić mebel z pyłu. Szlifowanie będzie wykonane poprawnie, gdy usunięty zostanie tylko połysk laminowanej powierzchni, a nie zdarta cała warstwa żywicy. Papieru ściernego nie trzeba mocno przyciskać do mebla i długo trzeć w jednym miejscu.

Malować wałkiem czy pędzlem?

Powierzchnie laminowane są gładkie i będzie na nich widać wszelkie niedoskonałości: źle rozprowadzoną farbę, przypadkowo przyklejone ziarna piasku, włosie pędzla. Dlatego najlepiej rozkręcić meble do malowania i używać wałka, ponieważ równomiernie rozprowadza cienką warstwę farby, a lepiej precyzyjnie nałożyć kilka cienkich warstw farby niż jedną grubą, która może być nierówna i podkreślać niedociągnięcia malarskie. Jeśli mebli nie można rozkręcić, konieczne będzie zastosowanie pędzla – do farb akrylowych powinien to być średnio twardy pędzel poliestrowy lub nylonowy (pędzle nylonowe są droższe).

Akrylowa farba do drewna

Do malowania mebli fornirowanych najlepsza będzie farba akrylowa do drewna. Zmatowioną powierzchnię laminowanego mebla pokrywa się jedną jej warstwą i czeka do wyschnięcia. Następnie tak pomalowany laminat matowi się ponownie, tym razem drobnoziarnistym papierem ściernym, np. o ziarnistości 300, i maluje drugą warstwą farby akrylowej do drewna. Dla unikalnego efektu eklektycznej aranżacji mieszkania, wybieraj farby akrylowe w niestandardowych kolorach. Na przykład pomaluj stare krzesła z lat siedemdziesiątych na szaro i połóż na nich jaskrawo różowe podkładki do siedzenia, tak jak w kąciku jadalnianym w stylu eklektycznym.

Inna metoda malowania mebli laminowanych

Odnawianie mebli fornirowanych poprzez szlifowanie papierem ściernym i malowanie farbą akrylową do drewna to najprostszy sposób na nadanie nowego blasku starych meblościankom i szafom z czasów PRL. Ale nie jedyny. Istnieje też bardziej zaawansowana technika renowacji mebli laminowanych: malowanie farba lateksową na podkładzie szelakowym. Wymaga większej sprawności i nakładów materiałów malarskich, ale gwarantuje estetyczne i bardziej trwałe wykończenie.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież