Strona główna Urządzanie Dekorowanie okien Jak uszyć zasłony z podszewką? Przewodnik krok po kroku

Jak uszyć zasłony z podszewką? Przewodnik krok po kroku

środa, 13 kwietnia 2011 14:32

Jak uszyć zasłony z podszewką?Szycie firan i zasłon nie jest trudne. Wystarczą tylko piękne tkaniny, maszyna do szycia i odrobina pasji gospodyni domowej, a estetyczne zasłony z podszewką zdobić będą wnętrza w Twoim domu.

Wybór tkanin na zasłony

Do uszycia zasłon z podszewką potrzebne będą dwa rodzaje tkanin:

•   tkanina dekoracyjna – w kolorze odpowiadającym kolorystyce wystroju wnętrza, w którym zostanie powieszona, pokryta ciekawymi deseniami; może być bardziej lub mniej prześwitująca (wybierając tkaninę dekoracyjną pamiętaj, że z podszewką stanie się mniej transparentna),

•   tkanina na podszewkę – cienka, biała tkanina bawełniana (podszewkę można wykonać z innej tkaniny, ale pamiętaj, że im mniej tkanina się siepie, tym łatwiej ją szyć).

Wybór tkanin na zasłony zależy nie tylko od ich wyglądu, lecz także od funkcji, jaką pełnić ma dekoracja okienna: ma zaciemniać pomieszczenie czy nie?

Ile tkaniny potrzeba do szycia zasłon z podszewkę?

Aby ustalić, ile tkaniny potrzebne będzie do szycia zasłon, należy wykonać niezbędne pomiary: ustalić długość karnisza oraz jego wysokość nad podłogą. Otrzymane w ten sposób wymiary będą zarazem finalnymi wymiarami gotowych, już uszytych zasłon. Do nich trzeba jeszcze dodać zapas tkaniny na obrębienie i wykonanie kieszeni na karnisz. A więc do otrzymanych wymiarów dodaj po 17,5 cm z każdej strony (na obrębienie) i dodatkowo do długości prostokąta materiału dodaj jeszcze 10 cm na kieszeń na karnisz. W efekcie wymiary prostokątnych kawałków tkanin wynosić będą:

•    długość tkaniny = wysokość karnisza + 17,5 cm x 2 + 10 cm

•    szerokość tkaniny = długość karnisza + 17,5 cm x 2

Cięcie tkanin na zasłony

Brzegi zasłony będą wyglądać estetycznie, jeśli szwy będą ukryte po niewidocznej z stronie zasłony, czyli po stronie z podszewką. Dlatego tkanina dekoracyjna powinna zachodzić na zakładkę na podszewkę. A więc prostokąt tkaniny dekoracyjnej musi być większy niż prostokąt tkaniny na podszewkę – będzie miał takie wymiary, jakie otrzymasz po obliczeniach wedle powyższego wzoru. Z bawełnianej podszewki tniemy prostokąt mniejszy o 5 cm w długości i o 20 cm mniejszy w szerokości.

Zszywanie tkaniny dekoracyjnej z podszewką

Tkaninę dekoracyjną ułóż wierzchnią stroną do siebie, na nią nałóż podszewkę tak, by jej dolna krawędź stykała się z dolną krawędzią tkany dekoracyjnej, a po bokach podszewki wystawały równe pasy tkaniny dekoracyjnej. Zagnij dolne krawędzie obu tkanin na 5 cm i przeszyj tę zakładkę na maszynie. Następnie dolną krawędź ponownie załóż na kolejne 12,5 cm i tę zakładkę także przeszyj na maszynie. Z prawą i lewą krawędzią prostokątów tkanin zrób podobnie, pamiętając, że łączyć trzeba ich krawędzie. W efekcie otrzymasz coś na kształt worka czy poszewki na kołdrę wywróconej na lewą stronę (na razie widzisz niedekoracyjną stronę tkanin). Odwróć tę „poszewkę” na prawą stronę. Zwróć uwagę, że tkaniny dekoracyjnej jest więcej u dołu i po bokach. To zamierzony efekt. Pozwoli ukryć wszystkie szwy tak, by nie było ich widać na wiszącej zasłonie.

Obszywanie zasłony

Teraz z niekształtnego worka trzeba wykonać zasłonę. Rozłóż równo zasłonę tak, by usytuować poszewkę symetrycznie względem tkaniny dekoracyjnej. Sfastryguj brzegi zasłony – nie będą się przesuwać w czasie szycia. Na koniec przeszyj wszystkie trzy krawędzie zasłony na maszynie, używając stopki do ściegu krytego. Odległość 1 cm od krawędzi zasłony będzie najlepsza.

Ścieg kryty

Ścieg kryty, nazywany też ściegiem ślepym, jest najlepszy do niewidocznego wzmacniania brzegów wszystkich tkanin i obrębiania od spodu tkanin dekoracyjnych. Stopka do ściegu krytego wyposażona jest w prowadnik z płynną regulacją odległości od krawędzi materiału. Dzięki temu szew za zasłonie będzie nie tylko niewidoczny z zewnątrz, ale i idealnie równy.

Szycie kieszeni na karnisz

Niewykończoną górę zasłony załóż na 2,5 cm i przeszyj na maszynie. Następnie załóż ją na kolejne 7,5 cm i ponownie przeszyj. W ten sposób u góry zasłony powstanie tunel wysokości ok. 7 cm, w który wsunięty zostanie pręt karnisza.

I to wszystko, szycie zasłony z podszewką skończone! Teraz pozostaje tylko cieszyć się samodzielnie wykonanymi zasłonami każdego dnia.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież