Strona główna Urządzanie Dekorowanie okien Jakiej długości karnisz?

Jakiej długości karnisz?

wtorek, 25 stycznia 2011 13:01

Jakiej długości karnisz?By określić, jakiej długości powinien być karnisz, wystarczy zmierzyć parapet. Karnisz musi być od niego dłuży o kilkadziesiąt centymetrów. Zapas ten jest konieczny, by możliwe było bezproblemowe otwarcie okna na oścież przy maksymalnym rozsunięciu firan i zasłon, które nie będą napierać na skrzydła okienne i ich zamykać.

Wyznaczanie długości karnisza

Karnisz powinien być dłuższy od parapetu o 40 cm (jeśli na karniszu zawisną tylko firanki lub tylko cienka zasłona) lub nawet 70 cm (jeśli oprócz firanek na karniszu powieszone zostaną grube zasłony). Wówczas po symetrycznym umieszczeniu karnisza po obydwu stronach parapetu będzie zapas po 20 cm lub 35 cm karnisza. Od tej reguły można śmiało odstąpić, gdy okno jest za wąskie, przez co wygląda niezbyt atrakcyjnie. Zastosowanie dłuższego jeszcze o dodatkowe 20–30 cm karnisza (i większej ilości tkaniny na firany i zasłony oczywiście) pozwoli poszerzyć je optycznie.

Gdy karnisz jest za długi…

W wypadku, gdy okaże się, że kupiony karnisz jest za długi, jego profil wystarczy przyciąć. Potrzebna będzie to tego skrzynka uciosowa i cienka piłka do metalu lub drewna – w zależności od tego, z czego wykonany jest profil karnisza. Nawet jeśli końcówka drewnianego profilu trochę się wystrzępi w trakcie przycinania, nie ma obaw, że  karnisz będzie wyglądał nieestetycznie – końcówka i tak zostanie zakryta ozdobną gałką.

Gdy karnisz jest za krótki…

Jeśli w trakcie pomiarów przed montażem karniszy okaże się, że profile są za krótkie względem długości parapetu lub domownicy dojdą do wniosku, że lepiej wyglądać będzie szersza dekoracja okienna, karnisz można wydłużyć. Dwa profile łączy się za pomocą łączników metalowych lub PCV. By ukryć łączenie, wystarczy zamontować w ścianie na jego wysokości dodatkowy wspornik – uchwyt wspornika zakryje łącznik. Ważne, by łączone ze sobą profile były równej długości. W razie potrzeby trzeba będzie je przyciąć tak, by były takie same, o łącznej długości odpowiadającej wymiarom parapetu (+ zapas 40 cm lub 70 cm). To pozwoli zachować estetyczne mocowanie karnisza przy symetrycznym rozmieszczeniu wsporników montowanych na ścianie.

Ile żabek do karnisza?

Przyjęło się, że dla firan wieszanych standardowo, na zakładkę, potrzeba 1 żabki na każde 10 cm karnisza. A więc na przykład: jeśli karnisz ma długość 240 cm, potrzebne są 24 żabki z pierścieniami. Jeśli wieszana będzie firana z lekkiej tkaniny, żabek może być mniej, jeśli ciężka zasłona lub lambrekin z grubej tkaniny – żabek powinno być więcej. Najlepiej kupić kilka żabek i pierścieni na zapas i wieszając firany i zasłony, sprawdzać, czy zdołają utrzymać ciężar dekoracji okiennej, a w razie potrzeby nawlekać lub zdejmować po kilka żabek. Nieużywane akcesoria z pewnością przydadzą się w czasie użytkowania karnisza, bowiem, o ile profile zazwyczaj są solidne i służą wiele lat, tyle żabki psują się najczęściej.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież