Strona główna Urządzanie Dekorowanie okien Karnisze metalowe - ciekawe dekoracje okienne

Karnisze metalowe - ciekawe dekoracje okienne

poniedziałek, 24 stycznia 2011 16:33

Choć zazwyczaj na pierwszy rzut oka bywa niewidoczny, karnisz zadecydować możne o estetyce i kształcie całej dekoracji okiennej…

Kolory i ozdobniki

Galwanizowane karnisze metalowe są wykańczane na różne stopnie połysku: połyskliwe, satynowe, matowe, i rozmaite kolory: czarny, srebrny, złoty, przez producentów określane: onyx, antyczny mosiądz, antyczne złoto, satyna, chrom itd. Wybór ozdobnych końcówek karniszy jest ogromny. Końce karniszy mogą wieńczyć gałki wysadzane kryształkami, kryształowe kule lub końcówki zdobione ornamentami przypominającymi liście laurowe, szlif diamentów, ostro zakończone piki, secesyjne esy-floresy, rzeźbione w greckie wzory albo prostokąty pozbawione jakichkolwiek zdobień. Do tego profile karniszy, czyli metalowe rury utrzymujące żabki, mogą mieć przekrój okrągły lub kwadratowy, tzw. kwadro. Mogą też być gładkie lub zdobione ryflowaniem: prostym lub skrętnym (niektórzy producenci nazywają to ryflowaniem twister). Kółka żabek także nie są bez znaczenia dla dekoracji okiennej. Można je ukryć wewnątrz profilu, używając karnisza szynowego, lub wyeksponować na karniszu rzymskim, zakładając na niego duże metalowe kółka żabek. Żabki będą wyglądać jeszcze oryginalniej, gdy na karnisz kwadro założy się żabki z szerokimi, prostokątnymi zaczepami.

Karnisz dopasowany do aranżacji

Karnisz metalowy onyx

 

 

 

 

Obecnie modne są karnisze rzymskie w kolorze onyx, czyli o barwie głębokiej, połyskliwej czerni. Gładkie lub zwieńczone gałką wysadzaną kryształkami karnisze onyx świetnie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami. Na zdjęciu karnisz metalowy rzymski dwutorowy w kolorze onyx, fot. Moderno.

Karnisz metalowy satyna

 

 

 

 

 

 

 

Podobnie karnisze szynowe kwadro w kolorze satyna korespondować będą z geometrycznymi bryłami mebli we wnętrzu minimalistycznym. Na zdjęciu karnisz metalowy rzymski dwutorowy w kolorze satyna, fot. Dekorama.

Karnisz metalowy ryflowany skrętnie w kolorze antyczne złoto

 

 

 

 

 

W aranżacjach w stylu klasycznym, dobrze prezentować się będzie złotawa barwa i wykończenie nadające karniszowi wiekowej patyny karniszy rzymskich w kolorze antyczny mosiądz, z ozdobnymi gałkami i ryflowaniem skrętnym. Karnisz dwutorowy w takim kolorze pozwoli na wykonanie ciekawych drapowań zasłon dekoracyjnych i lambrekinów. Na zdjęciu karnisz metalowy ryflowany skrętnie dwutorowy, fot. Piękne Okno.

Karnisz drewniano-metalowy

 

 

 

 

W salonach i sypialniach z podłogą z drewna egzotycznego doskonale prezentować się będą karnisze na profilu drewnianym, inkrustowanym metalowymi wstawkami, uzupełnionym o metalowe akcesoria, takie jak wieńczące zakończenia i kółka żabek. Profile takich karniszy wykonuje się z tych samych gatunków niezwykle odpornego drewna egzotycznego co parkiety, m.in. jasny merbau, ciemny mahoń albo wenge. Na zdjęciu karnisz drewniano-metalowy rzymski dwutorowy, fot. Karnix.

Możliwości aranżacyjne są ogromne. Warto więc wiedzieć, jakiego rodzaju karnisz najlepiej posłuży do stworzenia niepowtarzalnej dekoracji okiennej.

 

 

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież