Strona główna Urządzanie Dekorowanie okien Montaż karniszy na ścianie, suficie i między ścianami

Montaż karniszy na ścianie, suficie i między ścianami

środa, 09 lutego 2011 15:59

Montaż karniszyNa każdy wspornik karnisza przypada po trzy wkręty z kołkami rozporowymi. Zanim zacznie się wiercić dziury w ścianie, lepiej precyzyjnie wyznaczyć, gdzie powinien zawisnąć karnisz. Od poprawnego wyznaczenia długości profilu i miejsca przykręcenia wsporników zależy wygodne korzystanie z okna i estetyka dekoracji okiennej.

Ile centymetrów nad oknem?

Karnisz powinien wisieć na takiej wysokości, by można było swobodnie otwierać okno bez ryzyka zerwania firanki. W mieszkaniach o standardowej wysokości ścian, by wyznaczyć, na jakiej wysokości powinien zawisnąć karnisz, należy zmierzyć odległość górnej krawędzi wnęki okiennej od sufitu, a następnie wyznaczyć 1/3 tej odległości – tam zawiśnie karnisz. Warto tę wysokość w jednym punkcie zaznaczyć ołówkiem. W oknach nad skosami wysokość ta może wynosić mniej. W domach z wysokimi ścianami i standardowej wysokości oknami karnisz zawieszony może być 10–15 cm nad wnęką okienną. To optymalne rozwiązanie. Jeśli karnisz zawiśnie za nisko, okno zostanie optycznie obniżone, a pomieszczenie wyda się niższe. Od powyższej zasady odstąpić można, gdy dekoracja okienna ma modelować wysokość okien wzwyż. Powieszenie karnisza kilkanaście centymetrów wyżej optycznie podwyższy okno.

Gdzie przykręcić wsporniki karnisza?

Po ustaleniu, jakiej długości powinien być karnisz, i przycięciu go do odpowiedniego rozmiaru można przystąpić do ustalania rozstawu wsporników. Wsporniki powinny być rozmieszczone symetrycznie. Między końcówką karnisza a wspornikiem zakłada się jedną żabkę, która będzie powstrzymywać zsuwanie się firan na jedną stronę okna. Wówczas wspornik powinien znaleźć się ok. 15 cm od końcówki karnisza. Jeśli potrzebna będzie możliwość zsuwania firan, wszystkie żabki powinny znaleźć się na środku profilu, między wspornikami. By określić symetryczne rozmieszczenie karnisza względem wnęki okiennej, najłatwiej jest położyć karnisz na parapecie tak, aby końcowe odcinki tyle samo wystawały poza parapet, i na wcześniej zaznaczonej nad wnęką okienną poziomej linii zarysować dwa punkty, gdzie przykręcone zostaną wsporniki. Przy bardzo długich karniszach konieczne będzie zainstalowanie trzeciego wspornika, który również powinien zostać umieszczony symetrycznie, po środku profilu.

Montaż karnisza na ścianie

Montaż karnisza rozpoczynamy od wywiercenia dziur w ścianie w miejscu, gdzie znajdzie się pierwszy uchwyt na drążek.  Po zamocowaniu wspornika wkładamy do niego profil karnisza, a ten z kolei ustawiamy poziomo, sprawdzając poziomicą, czy jest równo ustawiony, i korygujemy punkt, w którym znajdzie się drugi wspornik. Następnie profil zdejmujemy i mocujemy kolejny uchwyt. Po wsunięciu drążka karnisza w jeden wspornik, nawleczeniu pierścieni żabek, wsunięciu w drugi wspornik i założeniu ozdobnych końcówek, karnisz jest gotowy do zawieszenia firan i zasłon.

Montaż karnisza na suficie i między ścianami

Gdy karnisz montowany jest na suficie lub między ścianami, postępuje się podobnie jak w przypadku montażu na ścianie, przy czym odległość karnisza od ściany z oknem powinna wynosić o 5 cm więcej niż szerokość wystającego poza ścianę parapetu. Zasada ta okaże się pomocna także w trakcie instalowania szyn sufitowych.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież