Strona główna Urządzanie Dekorowanie okien Rodzaje karniszy metalowych - różne konstrukcje, różne zastosowania

Rodzaje karniszy metalowych - różne konstrukcje, różne zastosowania

poniedziałek, 24 stycznia 2011 15:45

Karnisze metalowe są praktyczniejsze od drewnianych, bo nie wypaczają się i nie ścierają. Pokrywa je powłoka galwaniczna, która na wiele lat zabezpiecza je przed korozją i ścieraniem, a przy okazji pozwala uzyskać różne rodzaje wykończenia metalowego profilu. Istnieje kilka rodzajów karniszy metalowych: rzymskie okrągłe i kwadro, szynowe okrągłe i kwadro, ścienne i  sufitowe. Od konstrukcji profilu karnisza zależą jego walory użytkowe.

Karnisze rzymskie - karnisze szynowe ścienne i sufitowe

Karnisz metalowy typu quadrato - fot. Piękne OknoIstnieją dwa rodzaje konstrukcji karniszy metalowych: rzymskie i szynowe. Różnią się od siebie sposobem zawieszania żabek. Karnisze rzymskie to profile, czyli rury, na które nawleka się okrągłe lub kwadratowe zawieszki żabek. Mogą mieć standardowy, okrągły przekrój lub coraz modniejszy kwadratowy – wówczas karnisze nazywane są karniszami kwadro, inaczej: quadrato (na zdjęciu, fot. Piękne Okno).

Karnisz metalowy szynowy - fot. KarnixW przeciwieństwie do nich karnisze szynowe (na zdjęciu, fot. Karnix), których konstrukcja przypomina szyny sufitowe, mają wsporniki przytrzymujące profil od góry i uchwyty żabek wsuwane do środka profilu. Profil szynowy to pusta wewnątrz rura. Ma szczelinę, wzdłuż której przesuwa się schowane w środku rury uchwyty żabek. Na zewnątrz profilu wystają jedynie przyszczypki żabek. Podobnie jak karnisze rzymskie, karnisze szynowe także produkowane są w wersji okrągłej i kwadro. Dodatkowo karnisze szynowe mogą być montowane na ścianie, tak jak rzymskie, lub na suficie. W karniszach ściennych jedna z żabek, na krańcu profilu, blokowana jest przez wspornik ścienny, więc firany i zasłony można jedynie zsuwać i rozsuwać na boki. W porównaniu z taką konstrukcją zaletą karniszy sufitowych jest możliwość przesuwania całej zasłony czy firany po całej długości karnisza, ponieważ wsporniki trzymają profil od góry i nie zatrzymują przesuwających się żabek.

Karnisze mini

Karnisz metalowy mini - fot. Karnix

Karnisze mini (na zdjęciu, fot. Karnix) to odrębna kategoria karniszy, ponieważ służą do nieco innych celów niż zwykłe karnisze metalowe. Nie uniosą zbyt wielkiego ciężaru, mają 10 mm średnicy (średnica zwykłych, solidniejszych karniszy to 16–15 mm). Używa się ich do wieszania lekkich dekoracji w wąskich oknach: firanek z lekkich tkanin, zasłon sznurkowych, krótkich zasłonek, np. kuchennych, oraz tzw. zazdrostek, czyli  krótkich, zasłaniających jedynie dolną część okna firanek (w tym wypadku karnisz mini wiesza się na ramie okiennej, na 1/3 jej wysokości). Profile karniszy mini mają konstrukcję teleskopową, dlatego łatwo regulować ich długość. Standardowo można je rozsuwać do długości od 40 cm do 2 m. Ze względu na specyficzne zastosowanie ich montowane na ścianie wsporniki mają długość zaledwie 3 cm, czyli profil karnisza zawieszony jest w odległości 2 cm od ściany. Dla porównania: zwykłe karnisze metalowe są oddalone od ściany o 10–12 cm.

Karnisze jednotorowe i dwutorowe

Karnisz metalowy dwutorowy - fot. Dekorama

Karnisze mogą być jednotorowe (1 profil = 1 rząd żabek) lub dwutorowe (2 profile = 2 rzędy żabek). Na karniszach jednotorowych zawiesić można jeden rodzaj dekoracji okiennej: firanę lub zasłonkę. Do bardziej skomplikowanych upięć potrzebne będą karnisze dwutorowe (na zdjęciu, fot. Dekorama): na jednym ich profilu zazwyczaj wiesza się firankę, a na drugim zasłonę. Miejsce zasłonki może zająć lambrekin lub udrapowana druga firana albo zasłona sznurkowa spięta ozdobnym klipsem do firan. Wybierając karnisze dwutorowe, pod uwagę zawsze należy wziąć to, ile przestrzeni wokół okna jest do zagospodarowania. Odległość drugiego profilu od ściany to standardowo od 16 do 21 cm. Jeśli miejsca jest mniej, warto zastanowić się, czy lepsze nie okażą się szyny sufitowe – niektóre szyny z PCV (nawet trzytorowe!) mają zaledwie 13 cm szerokości i można je zamontować bliżej okna. W przypadku karniszy jest to niemożliwe ze względu na niezmienną konstrukcję wspornika.

Producenci karniszy oferują bardzo szeroki wybór karniszy metalowych: w różnych kolorach, wykańczanych na rozmaite sposoby, wieńczonych ozdobnymi gałkami, z ryflowanymi profilami. Z pozoru niezauważalny karnisz może pomóc stworzyć bardzo oryginalną dekorację okienną.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież