Strona główna Urządzanie Dekorowanie okien Szycie firan i zasłon do salonu krok po kroku - firana na zakładkę i zasłona na rozecie

Szycie firan i zasłon do salonu krok po kroku - firana na zakładkę i zasłona na rozecie

czwartek, 07 kwietnia 2011 15:49

Szycie firanNajprostszy krój firan do salonu to tkanina swobodnie zwisająca na karniszu. Do tego dobrze dobrane zasłony spięte na rozecie i dekoracja okienna gotowa. Do jej wykonania wystarczą centymetr krawiecki, nożyczki, nici, pudełko szpilek, maszyna do szycia i żelazko.

Mierzenie materiału na zasłony i firany do salonu

Szycie firan i zasłon rozpocząć trzeba od wykonania pomiarów szerokości okna oraz wysokości, na jakiej zamontowany jest karnisz. Zasłony będą dwie, firana – jedna szeroka. Każda z zasłon może mieć szerokość nieznacznie większą od połowy szerokości okna, np. o 20 cm, tak, aby zasunięte zasłony zasłaniały okno, nie tworząc większych fałd. Dekoracyjne fałdy utworzą się, gdy zasłona zostanie spięta zawiązką i zamocowana na rozecie. Z kolei firana upinana na zakładkę powinna delikatnie falować. Im firana będzie szersza, tym więcej fałd utworzy tkanina. Standardowo przyjmuje się szerokość firany do salonu o połowę większą od szerokości okna. Jeśli chodzi o długość, zarówno firany, jak i zasłony, jeśli nie jest to zamierzony efekt dekoracyjny, nie powinny spływać po ziemi. Najlepiej, gdy kończą się 2 cm nad podłogą. Do ustalonych w ten sposób wymiarów dodać należy zapas tkaniny, który wykorzystany zostanie do obrębienia materiału – w przypadku grubych zasłon wynosić powinien 15 cm, w przypadku cienkich firan – 10 cm. A więc wymiary kawałków tkanin potrzebnych do szycia firany i zasłon obliczyć można w sposób następujący:

Zasłony
•    Szerokość 1 zasłony = 0,5 szerokości okna + 20 cm + 15 cm
•    Długość zasłony = wysokość karnisza nad podłogą – 2 cm + 15 cm

Firany
•    Szerokość firany = 1,5 szerokości okna + 10 cm
•    Długość firany = wysokość karnisza nad podłogą – 2 cm + 10 cm

Obrębianie brzegów tkaninyZasłony i firany do salonufot. Curtain Wizard

Po dokonaniu pomiarów i wycięciu odpowiednich kawałków tkaniny trzeba ją obrębić. Chodzi tu nie tylko o estetyczny wygląd dekoracji okiennej, ale i o jej trwałość. Mając dodatkowe 15 cm tkaniny w przypadku zasłon i 10 cm w przypadku firany, zapas dzielimy na pół. Otrzymujemy po 7,5 cm zapasu na każdy brzeg zasłony i po 5 cm na każdy brzeg firany. Brzegi tkanin zaginamy, zakładamy na dwa razy i fastrygujemy szpilkami. Na koniec tę podwójną zakładkę wystarczy dwa razy przeszyć na maszynie. W ten sposób z brzegi firany i zasłon są zabezpieczone przed siepaniem i strzępieniem. Szycie firan i zasłon będzie łatwiejsze, gdy założona na podwójną zakładkę tkanina zostanie zaprasowana żelazkiem, a dopiero po tym sfastrygowana. Szycie firan i zasłon skończone.

Najprostsze drapowanie firan i zasłon

Na koniec tkaniny wystarczy wyprasować i zawiesić na żabkach karnisza: firanę na zakładkę, zasłony – bez zakładek. Dla lepszego efektu dekoracyjnego do ścian, na wysokości ok. 1 m, można przytwierdzić rozety, zasłony zebrać zawiązką, sznurem z chwostem albo klipsem magnetycznym i zaczepić tkaninę na rozecie. Najprostsze drapowanie firan i zasłon gotowe.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież