Strona główna Urządzanie Garderoba Podświetlane drążki ubraniowe

Podświetlane drążki ubraniowe

wtorek, 08 lutego 2011 16:55

Podświetlany drążek Hettich Lite PipeGdy rozeznanie się w zawartości przepastnej szafy graniczy z cudem, konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia wewnątrz mebla. Ale jaki rodzaj oświetlenia szafy wybrać, gdy szafa pęka w szwach? Oryginalnym i praktycznym rozwiązaniem jest zastąpienie zwykłego drążka podświetlanym drążkiem ubraniowym. Nie zajmuje miejsca, ponieważ w szafie drążek tak czy inaczej musi się znaleźć, a dodatkowe funkcjonalności „myślą” za nas, włączając światło, gdy go potrzebujemy, i wyłączając je, gdy uzna, że poszukiwane ubrania zostały odnalezione.

Konstrukcja świecącego drążka

Oprawy oświetleniowe w postaci drążka podświetlanego wykonuje się ze stali niklowanej lub anodowanego aluminium, a więc z tych samych materiałów, z których produkowane są zwykłe drążki. Mają średnicę 25 mm, są wytrzymałe i stabilnie trzymają się ścian szafy, spokojnie uniosą ciężar ubrań. W ich wnętrzu znajduje się lampa, której powierzchnia świecąca stanowi dolną część drążka wykonaną z przezroczystego tworzywa sztucznego. Wieszaki powieszone na drążku nie mają z nią styczności i jej nie zniszczą.

Podświetlenie

W drążkach podświetlanych stosuje się diody LED albo świetlówki T5. Są niewielkich rozmiarów i mają niewątpliwą przewagę nad halogenami: nie nagrzewają się. Świecą z mocą 21 W, 13 W lub 8 W. Światło, jakie dają, jest wystarczające do oświetlenia wiszących na drążku ubrań. Najpopularniejsze drążki podświetlane mają powierzchnię świecącą na całej długości (zdjęcie po lewej), jednak w sklepach dostępne są również drążki podświetlane punktowo (zdjęcie po prawej).

Włączniki

Sposób włączania światła w drążku dla wygody można dostosować do własnych preferencji. W najprostszych modelach świetlówka czy diody LED włącza się i wyłącza zwykłym włącznikiem mechanicznym. Wyższej klasy drążki podświetlane wyposaża się w czujniki ruchu lub włączniki stykowe. Zapalają światło w szafie w momencie otwierania jej drzwi. Niektóre modele mają wbudowany automatyczny wyłącznik światła, który gasi światło po 40 sekundach od otwarcia drzwi. W ten sposób można mieć pewność, że gdy zapomni się domknąć szafę, nie będzie się narażonym na niepotrzebne straty energii elektrycznej.

Montaż i zasilanie

Producenci oferują standardowe długości drążków podświetlanych: od 45 do 130 cm, więc nie powinno być problemów z dopasowaniem drążka do szafy. Drążki podświetlane mocuje się w szafie dokładnie tak samo jak zwykłe drążki: na rozetę i śruby. Problem stanowić może jedynie podłączenie diod LED czy świetlówki do instalacji elektrycznej. Tego typu prace wykonywać powinien elektryk. Niektóre modele wyposażone są w baterię wewnętrzną, która świecić będzie nawet do 5 lat, i nie wymagają dodatkowego zasilania.Drążek podświetlany Hettich Lite Inside Battery

Drążki podświetlane - ceny

Standardowo wyposażone podświetlane drążki ubraniowe kosztują od 80 do 250 zł. Za ekskluzywne modele z czujnikami ruchu i energooszczędnymi automatycznymi wyłącznikami zapłacić trzeba nawet 700 zł.

fot. 1. Hettich Lite Pipe z czujnikiem ruchu i automatycznym wyłącznikiem światła i panelem diod LED, 690 zł

fot. 2. Hettich Lite Inside Battery z włącznikiem mechanicznym i 2 diodami LED, 175 zł

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież