Strona główna Urządzanie Kolory, tekstury, desenie Barwy ciepłe, barwy zimne - do jakich pomieszczeń?

Barwy ciepłe, barwy zimne - do jakich pomieszczeń?

wtorek, 07 września 2010 15:38

Barwy ciepłe - barwy zimneKolory to nic innego jak odbite światło, czyli fale elektromagnetyczne o różnych długościach. Oko ludzkie jest najbardziej wrażliwe na fale średniej długości, które pozwalają widzieć barwy ciepłe: ciepłozieloną i żółtą.

Barwy ciepłe

Postrzegane są jako kolory stymulujące, pobudzające, wzmagające aktywność, rozweselające, rozluźniające i ogrzewające. Pomieszczenia, w których dominuje ciepła kolorystyka, mają przytulny, przyjazny charakter. Zielony i żółty sprawdzają się w jadalni i salonie, gdzie rodzina wspólnie spędza czas, razem się bawi i wypoczywa. Także hol i korytarz powinny być zaaranżowane w wesołych barwach, zachęcających do wejścia do dalszych pomieszczeń. Kolor żółty szczególnie, ale także pomarańczowy i czerwony, pełni funkcję energetyzującą.

Nie należy jednak przesadzać z intensywnością tych barw – zbyt jaskrawy czerwony zamiast ożywiać może irytować, rozpraszać uwagę. Na pewno nie powinien pojawić się w pokoju dziecięcym czy w gabinecie. Intensywnie pomarańczowe i czerwone akcenty najbezpieczniej wprowadzać w postaci pojedynczych mebli, dodatków do wystroju wnętrza lub deseni na tkaninach. Jeśli chcesz mieć czerwone ściany, nie maluj na ten kolor całego pomieszczenia, a tylko jedną lub dwie ściany. Wybieraj raczej przygaszoną czerwień albo kolor pomidorowy. Ciepłe barwy warto wprowadzać do pomieszczeń pozbawionych okien, sprawiających wrażenie chłodnych oraz do nieogrzewanych partii mieszkania, np. do łazienki, garderoby, ciemnej kuchni.

Barwy ciepłe: zielonożółty, wszystkie odcienie żółtego, pomarańczowego, brązowego, czerwonego, różowy

Barwy zimne

Kolory zimne wyciszają, uspokajają (np. morski i lawendowy), sprzyjają długotrwałemu skupieniu, koncentracji (np. szary). Sprawdzają się w sypialniach, łazienkach i gabinetach. Dobrze prezentują się także w innych pomieszczeniach, jednak jeśli znacząco dominują we wnętrzu, mogą nudzić, sprawiać wrażenie monotonii i nijakości. Najlepiej nieco je ożywić kontrastowymi barwami ciepłymi.

Barwy zimne: zielononiebieski, wszystkie odcienie niebieskiego, granatowego, fioletowego, fioletoworóżowy, biały, szary, czarny

Kolory we wnętrzach

Warto wiedzieć, jak kolory wpływają na samopoczucie, czy lepsze będą barwy ciepłe czy zimne, kolory jasne czy ciemne, aby kreując własną aranżację wnętrza, wiedzieć, jak prawidłowo dobierać kolory.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież