Strona główna Urządzanie Kuchnia i jadalnia Kuchnia połączona z salonem w małym M - czerwone meble kuchenne w otoczeniu szarości

Kuchnia połączona z salonem w małym M - czerwone meble kuchenne w otoczeniu szarości

wtorek, 01 marca 2011 14:41

Kuchnia połączona z salonem w małym mieszkaniuNie salon z aneksem kuchennym, a kuchnia połączona z salonem – to dobre rozwiązanie dla posiadaczy dla małego mieszkania w starym budownictwie, którzy nie chcą rezygnować z dużej powierzchni kuchni. A pomieszczenia te można dodatkowo powiększyć optycznie! Naczelna zasada, pozwalająca ujrzeć kuchnię i salon w nowym świetle, to traktowanie wystroju tych wnętrz jak jednej, spójnej aranżacji.

Szarości i czerwień

Zarówno w kuchni, jak i w salonie dominują odcienie szarości. Ściany w obydwu pomieszczeniach pomalowano na kolor jasnoszary. Jedynie sufity oraz dekoracyjne wnęki na ścianie w pokoju dziennym pozostały białe. Uzupełnieniem szarej kolorystyki są metalowe sprzęty: kuchenny blat ze stali, stalowy okap oraz aluminiowe profile wiszących szafek kuchennych i szafy wnękowej w salonie. Pomieszczenia, w których na dużych powierzchniach pojawiają się barwy chłodne, mogłyby wydawać się płaskie i nieciekawe. Ale nie w tym wypadku. Aranżację kuchni połączonej z salonem dynamizują jaskrawo czerwone powierzchnie: meble kuchenne do zabudowy i poduszki ozdobne na sofie w salonie.

Miejsce na jadalnię

Mimo że do zagospodarowania była niewielka powierzchnia małego M, w kuchni połączonej z salonem znalazło się miejsce na jadalnię. W przejściu między obydwoma pomieszczeniami, na ścianie zainstalowano pulpit ze stali polerowanej.

Triki powiększające optycznie wnętrza

Kuchnia i salon traktowane jako jedna aranżacja zyskują na przestrzenności. Urządzając małe mieszkanie, zastosowano kilka trików służących optycznemu powiększeniu jego powierzchni. Pierwszym z nich było pomalowanie obydwu pomieszczeń na ten sam kolor. Dzięki temu perspektywa została pogłębiona, salon wydaje się dłuższy, kuchnia także. Kolejny trik to rozświetlanie wnętrz. Służą temu m.in. połyskliwe tekstury – stalowe sprzęty: blat kuchenny, okap, pulpit jadalniany, oraz przeszklone meble kuchenne i szafa w salonie. Ale nic tak nie rozjaśni pomieszczenia jak kolor biały na dużych powierzchniach. Z tego względu do salonu wstawiono białe meble wypoczynkowe, a na ścianie zawieszono czarno-białą grafikę. Trzecim trikiem powiększającym optycznie kuchnię połączoną z salonem jest zrezygnowanie z wydzielania stref użytkowych za pomocą różnych pokryć podłogowych. W kuchni nie zastosowano tradycyjnych płytek ceramicznych. Zamiast tego ułożono w niej podłogę z desek w pięknym jasnym kolorze – identyczną jak w salonie. A więc w obu pomieszczeniach perspektywa została pogłębiona poprzez kolor ścian i podłogi.

Łączenie pomieszczeń za pomocą kolorystyki i materiałów wnętrzarskich

Wyburzenie ściany między kuchnią a salonem to pierwszy krok. Ale to nie wszystko, co da się zrobić. Optyczne powiększanie pomieszczeń to także przemyślana kolorystyka wystroju obu wnętrz i dobór odpowiednich materiałów na pokrycia podłogowe i meble: kuchenne i do salonu.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież