Strona główna Urządzanie Kuchnia i jadalnia Oświetlenie kuchni - praktyczne i dekoracyjne

Oświetlenie kuchni - praktyczne i dekoracyjne

czwartek, 30 września 2010 15:47

Oświetlenie kuchni

Oświetlenie główne

Oświetlenie kuchni powinno być podporządkowane względom praktycznym. Główna lampa kuchenna zawieszona po środku sufitu rzuca światło na całe pomieszczenie, ale nie jest w stanie oświetlić miejsc, w których wykonujesz większość kuchennych czynności, ponieważ odwracasz się do lampy plecami, zasłaniając źródło światła. W ten sposób wzrok szybko się męczy, nie widzisz, co robisz i łatwo o wypadek. Oprócz zamontowania na suficie lampy głównej (najlepiej z żarówką energooszczędną) konieczne jest doświetlenie głównych stref roboczych za pomocą precyzyjnie kierujących światło lamp kuchennych.

Oświetlenie stref roboczych

Oświetlenie blatu i zlewu zamontować można pod wiszącymi szafkami lub w ich szczytach. Silnego, precyzyjnie kierowanego światła dostarczają lampy podszafkowe: świetlówki liniowe T5 lub T8 albo ciągi halogenów 12V. Okapy posiadają zazwyczaj własne źródło światła. Przed zakupem okapu do ciemnej kuchni warto sprawdzić, ile posiada żarówek i jakiej są mocy.

Oświetlenie wnętrz szafek

Producenci ruchomych systemów wyposażenia szafek do kuchni i spiżarni typu cargo oferują zintegrowane z nimi oświetlenie, które automatycznie uruchamia się po otwarciu szafki. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku głębokich szafek narożnych.

Oświetlenie dekoracyjne

Wewnątrz witryn (szafek z przeszklonymi drzwiczkami) możesz zamontować małe lampki LED – uzyskasz ciekawy efekt przytulnej poświaty. W nowoczesnych aranżacjach oświetlenie dekoracyjne prezentuje się ciekawie za szybami ze szkła przezroczystego i mlecznego, w kuchniach rustykalnych niepowtarzalne efekty daje podświetlenie od wewnątrz witryn witrażowych.

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
0 #1 SOLED 2012-03-30 12:05
Obecnie często stosowane jest oświetlenie LED w kuchni, do oświetlenia sufitów, mebli, a przede wszystkim blatów kuchennych. Jako oświetlenie podszafkowe można stosować zestawy oświetlenia LED, żarówki LED czy wieńce kuchenne podświetlane LED. Do kuchni najlepsze jest światło LED białe ciepłe o wysokim strumieniu świetlnym, czy też w przypadku taśm LED mocnych diodach.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież