Strona główna Urządzanie Łazienka Oświetlenie łazienki - jak uczynić je praktycznym?

Oświetlenie łazienki - jak uczynić je praktycznym?

środa, 22 września 2010 11:22
Urządzanie - Łazienka

Oświetlenie łazienkiGłówne źródło światła

W małej łazience główna lampa powinna kierować światło na najczęściej użytkowane strefy, czyli okolice umywalki i wanny lub prysznica. Duże łazienki oświetlane mogą być lampą zamontowaną w centralnej części sufitu, która równomiernie rozdystrybuuje światło po całym pomieszczeniu. Lustro i umywalka będą wymagały dodatkowego oświetlenia. Normy bezpieczeństwa nakazują wieszanie lamp 60 cm od wanny czy brodzika, na wysokości co najmniej 2,25 m. Najpraktyczniejsze są lampy łazienkowe w formie klosza kopułowego, zapobiegającego zmoczeniu wnętrza oprawy, z mlecznego szkła, które rozprasza światło, nie dopuszczając do oślepienia. Do głównej lampy łazienkowej najodpowiedniejsze są zwykłe świetlówki kompaktowe.

Oświetlenie lustra

Wąskie lustro. Po obydwu jego stronach na wysokości głowy zamontuj dodatkowe kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi albo lampki halogenowe. Dokładnie oświetlą twarz stojącej przed nim osoby, co ułatwi golenie i robienie makijażu. Im większą powierzchnię świecącą będą miały lampki, tym bardziej równomiernie oświetlą twarz. Światło nie powinno oślepiać, dlatego kinkiety muszą mieć mleczne klosze i być zamocowane na tyle daleko od krawędzi lustra, by nie rzucać na nie z bliska światła.
Szerokie lustro. Oświetlając je, zamiast bocznych kinkietów zamontuj nad nim panel z szeregiem małych lampek halogenowych.

Oświetlenie dekoracyjne

Po zamontowaniu oświetlenia praktycznego (lampa główna i panele przy lustrze) pomyśleć można o oświetleniu dekoracyjnym. Spróbuj zaaranżować nastrojową atmosferę, montując rzędy małych lampek LED, np. w ścianach wnęki, tuż pod sufitem lub w niezagospodarowanym kąciku pionowo od wysokości kolan aż do sufitu. Pomyśl o wypełnieniu płytkiej wnęki różnokolorowymi luksferami podświetlanymi od spodu. W okolicy wanny ustaw stabilny stojak na świece zapachowe, by móc zażywać aromaterapii w domowym SPA.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież