Strona główna Urządzanie Podstawowe zasady Jaki dywan wybrać? Kształt i rozmiar

Jaki dywan wybrać? Kształt i rozmiar

piątek, 03 września 2010 11:23
Urządzanie - Podstawowe zasady

Jaki dywan wybrać?Funkcjonalny i estetycznie wyglądający dywan powinien być dostosowany kształtem i rozmiarem do mebli, które na nim stoją, oraz do kształtu pomieszczenia, w którym się znajduje.

Dywan pod stołem – ogólne zasady

Dywan, na którym stoi stół, powinien mieć kształt taki jak jego blat. Do stołów okrągłych dopasowujemy dywany okrągłe, do kwadratowych – kwadratowe, do prostokątnych – prostokątne. Rozmiar dywanu zależy od rodzaju stołu.

Dywan pod stolikiem kawowym

Pod stolik kawowy w salonie kładzie się dywanik większy o mniej więcej 30 cm z każdej strony, tak żeby stolik swobodnie się na nim mieścił. Do kwadratowego stolika można dopasować okrągły dywan, jeśli inne elementy wystroju salonu (lampy, meble, desenie na tkaninach) mają obłe kształty. Jeśli dookoła stolika kawowego ustawione są meble z kompletu wypoczynkowego, które będą w trakcie użytkowania przesuwane, dywan powinien być na tyle duży, by pomieścić je wszystkie na swej powierzchni. Uniknie się w ten sposób zarysowania podłogi.

Dywan pod stołem w jadalni

Pod stołem w jadalni położyć należy dywan na tyle duży, by mieścił się na nim i stół, i krzesła z dodatkowymi 90 cm zapasu z każdej strony, aby możliwe było wysunięcie krzesła bez konieczności zestawienia go na podłogę. Tak duże dywany wycięte w koło są rzadkością, dlatego do okrągłego stołu jadalnianego można dopasować dywan w kształcie pomieszczenia. Kształt podłogi jadalni staje się dominującym kryterium doboru dywanu, jeśli stoją na niej inne podkreślające jej wymiary meble, np. kredens.

Dywanik w łazience i sypialni

Dywanik w łazience powinien mieć kształt taki jak pomieszczenie lub kontrastujący z kształtem pomieszczenia, np. okrągły, gdy inne elementy wystroju łazienki (umywalka, wanna, armatura, desenie na kafelkach) mają obłe kształty.
Podobnie jest z dywanem w sypialni.

Nietypowe kształty

Wyjątkiem od powyższych reguł są dywaniki stricte ozdobne, o nietypowych kształtach, które mają przede wszystkim urozmaicać wystrój wnętrza.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież