Strona główna Urządzanie Podstawowe zasady Projektowanie oświetlenia - podstawowe zasady

Projektowanie oświetlenia - podstawowe zasady

środa, 29 września 2010 00:00

Projektowanie oświetleniaW nowym mieszkaniu oświetlenie zaplanować należy przed przystąpieniem do prac wykończeniowych, zanim ściany zostaną wygładzone i pomalowane. Na wstępie zastanów się, jakie są wady i zalety kubatury i kształtu pomieszczeń, a następnie wyznacz, gdzie zamontujesz lampy bądź kinkiety – tak, by jak najefektywniej oświetlały pokoje i korygowały ich niedoskonałości. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak poprowadzić schowane w ścianie kable elektryczne i gdzie umieścić gniazdka, do których podłączysz źródła oświetlenia i inne sprzęty.

Oświetlenie naturalne

Planując zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu, pamiętaj, że naturalne światło wpuszczane przez okna jest najważniejsze: najzdrowsze, najefektywniejsze i najbardziej estetyczne. Dlatego należy je maksymalnie wyzyskać, a sztuczne oświetlenie stosować tam, gdzie naturalne światło nie dociera w odpowiedniej ilości.

Sztuczne światło

O ile każdy wie, że oświetlenie odgrywa dużą rolę w aranżacji wnętrza po zmroku, nie każdy pamięta, że i za dnia niekiedy zachodzi potrzeba doświetlenia poszczególnych partii domu. Szczególnie w jesienne i zimowe dni, przede wszystkim w pomieszczeniach dużych lub tych o nietypowych kształtach, np. w kształcie litery L. Okolice stołu w jadalni, fotela, na którym się czyta, stolika kawowego w salonie, dookoła którego zbiera się rodzina – powinny mieć własne silne źródła światła. W zakamarkach sztucznie doświetlanych za dnia należy używać żarówek dających światło zbliżone do naturalnego – żółtobiałe.

Oprawy lamp

Po zakończeniu prac wykończeniowych i ustaleniu koncepcji wystroju wnętrza, najlepiej już po wstawieniu mebli, gdy będziesz wiedzieć, jak wygląda cała aranżacja, dobierz źródła światła. Zwracaj przy tym uwagę nie tylko na estetykę lamp. Ważne jest także to, jak ich oprawy kierują i rozpraszają światło oraz jak intensywnie i jakiego koloru światłem świecą.

Jaki rodzaj świetlówek?

Na oświetlenie ogólne pomieszczeń wybieraj świetlówki kompaktowe zintegrowane (potocznie: żarówki energooszczędne), które zapalają się z opóźnieniem bądź od razu, jeśli posiadają statecznik elektroniczny. Oświetlenie dekoracyjne projektuj z uwzględnieniem halogenów (dają jasne światło, dobrze oddają barwy, niestety nagrzewają się) i żarówek LED (dają rozproszone, słabe światło) lub Power LED (dają najsilniejsze światło o wąskim strumieniu).

Korygowanie kształtu pomieszczeń za pomocą oświetlenia

Jest jedna zasada: im więcej światła skierowanego w jedno miejsce, tym większe wyda się to miejsce względem innych. Wąskie pomieszczenie można optycznie poszerzyć, jedną z dłuższych ścian oświetlając silniej niż inne. W niskich mieszkaniach warto silniej oświetlić sufit – wyda się wyższy. W domach o bardzo wysokich sufitach górną płaszczyznę da się obniżyć, montując lampy z oprawami kierującymi światło w dół. Małe pokoje można optycznie powiększyć, oświetlając równomiernie wszystkie ściany.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież