Strona główna Urządzanie Pokój dziecka Aranżacja pokoju niemowlęcia - jakie kolory będą najlepsze?

Aranżacja pokoju niemowlęcia - jakie kolory będą najlepsze?

poniedziałek, 20 grudnia 2010 17:16

Aranżacja pokoju niemowlakaNowo narodzone dziecko potrzebuje spokoju i wyciszenia. Koloroterapeuci radzą: dobrze, gdy w pierwszym okresie życia otoczenie nie atakuje go zbyt jaskrawymi barwami.

Nie: kolory jaskrawe i duże kontrasty

Niemowlę bardzo szybko uczy się rozpoznawać kolory. Już w pierwszym miesiącu życia rozróżnia barwy podstawowe (szczególnie w kontrastowych zestawieniach), które przyciągają jego uwagę, powodują pobudzenie, mogą podnosić ciśnienie krwi, utrudniać zasypianie i podsycać płaczliwość dziecka. W czwartym miesiącu życia zaczyna dostrzegać różnice odcieni. W tym okresie wzrok dziecka lepiej kształcić, jedynie pozwalając mu bawić się zabawkami w intensywnych kolorach.

Tak: kolory pastelowe

Wyciszenie ułatwią niemowlęciu promiennie jasne barwy. Egzamin zdadzą tu kolory pastelowe, które nie będą przeszkadzać w zasypianiu. Właściwości kojące mają ciepłe odcienie pasteli: żółcie, pudrowe róże, odcienie lilaróż, paleta barw kremowych oraz jasne odcienie czerwonego i pomarańczowego. Kreują ciepłą, przytulną atmosferę, kojarzą się z kolorem skóry matki, pozwolą dziecku poczuć się bezpiecznie. Lepiej wystrzegać się przygnębiających barw chłodnych oraz ciemnych odcieni barw nasyconych.

Akcenty w intensywnych kolorach

Nie oznacza to, że pokój niemowlaka musi być ascetycznie biały. Przed monotonią uchroni wprowadzenie do aranżacji wszystkich kolorów tęczy, oczywiście w pastelowych odcieniach, oraz dyskretne dekoracje stanowiące silniejsze akcenty kolorystyczne. Okna w pokoju niemowlęcia powinny być wyposażone w rolety, by niezależnie od pory dnia zapewnić dziecku spokojny sen. Warto to wykorzystać i rozproszyć nudę monochromatycznego wystroju, montując rolety w wesołe, wielobarwne desenie, a łóżeczko ustawić tak, by dziecko nie miało bezpośredniego widoku na okno. Na podłodze, której niemowlę nie dosięgnie wzrokiem, można ułożyć dywan w intensywniejszych niż pastele, lecz nadal przygaszonych barwach.

Dekoracja ścienna

Z tych samych względów, z jakich w pokoju bardzo małego dziecka intensywne kolory nie powinny pojawiać się na dużych płaszczyznach, na ścianach nie należy wieszać wielokolorowych obrazów i innych dużych ozdób utrudniających wyciszenie się niemowlęcia. Dyskretną dekorację można wykonać z samoprzylepnych dekorów ściennych. Niech naklejki tworzą ciekawy wzór, np. drzewko, na którego gałęziach siedzą ptaki z brzuszkami w przyjaznym dla dziecka bardzo jasnym kolorze czerwonym.

Kiedy zmieniać wystrój pokoju niemowlaka?

Kolorystyczne napięcia w wystroju pokoju dziecka lepiej odłożyć do czasu, gdy wyjdzie z wieku niemowlęcego (ok. 1 roku życia) i będzie gotowe na to, by krzykliwe kolory stymulowały je do eksplorowania otaczającego świata. U każdego dziecka proces dojrzewania przebiega różnie. Trzeba bacznie obserwować jego reakcje na otoczenie. Zmian kolorystyki wnętrza, w którym rozwijające się dziecko przebywa najczęściej, należy dokonywać stopniowo. Dziecko musi mieć czas, by się do tego przyzwyczaić.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież