Strona główna Urządzanie Pokój dziecka Jak urządzić pokój dziecka z alergią?

Jak urządzić pokój dziecka z alergią?

wtorek, 21 grudnia 2010 13:34

Jak urządzić pokój dziecka z alergią?Nie ma jednego jedynego słusznego sposobu postępowania z otoczeniem dziecka, które ma alergię. Niemniej jednak można się postarać ograniczyć kontakt dziecka ze szkodliwymi dla niego alergenami, by nie doprowadzić do zaostrzenia objawów alergicznych. A alergeny mogą czaić się w każdym zakamarku jego pokoju.

Łóżko

Dla dziecka z alergią lepiej skompletować łóżko ze stelaża, najlepiej metalowego, i oddzielnie dokupowanego materaca. Materace dla alergików nie powinny mieć sprężyn tworzących wewnątrz łóżka przestrzenie, w których rozwijają się roztocza i grzyb. Nie powinny też być wypchane naturalnymi, bardzo często uczulającymi, surowcami: włóknem konopnym, kokosowym, źdźbłami trawy morskiej, wełną, włosiem wielbłądzim lub końskim. Dla alergików najlepsze są materace piankowe: z surowców syntetycznych, o zwartej strukturze, w której nie gromadzą się alergeny. Łatwo go też wyczyścić. Materac należy powlec w bawełniany pokrowiec na suwak, który będzie można często zdejmować do prania.

Ściany

Ściany w pokoju alergika nigdy nie mogą być mokre, by nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni, ani nie mogą mieć trudnych do wyczyszczenia wnęk i chropowatości, które zatrzymują kurz. Dobrze jest zrezygnować z tapet, szczególnie winylowych, na rzecz hipoalergicznych wodnych farb ściennych przystosowanych do zmywania na mokro – nawet na gładkiej ścianie zatrzymuje się kurz, o którym nie zawsze się pamięta w czasie sprzątania, a przecież w pokoju dziecka z alergią i ściany muszą być przecierane mokrą bawełnianą ściereczką.

Tkaniny

Ilość tkanin w pokoju, w którym alergik przebywa najczęściej, powinna być ograniczona do minimum. Trzeba zrezygnować z zasłon, tapicerowanych foteli i puszystych dywanów. Lepsze okażą się lekkie firanki i niewielkie chodniki z tworzyw sztucznych, które będzie można często prać.

Meble

Każdy mebel i każdy ornament na jego powierzchni jest miejscem, które potencjalnie stanie się siedliskiem roztoczy. Umeblowanie pokoju alergika powinno być ascetyczne w ilości i formie  mebli. Ich gładka, pozbawiona ornamentów powierzchnia musi być często wycierana na mokro. Brak ozdobień zrekompensować można, kupują kolorową szafę i biurko oraz krzesło o gładkiej powierzchni, ale też o fantazyjnie wygiętym kształcie bez zbędnych zdobników. Lepiej by meble w pokoju alergika były wykonane z metalu lub drewna, nie z płyt laminowanych – elektryzują się i przyciągają kurz, do tego produkuje się je z użyciem substancji toksycznych, drażniących drogi oddechowe nie tylko alergicznego dziecka, ale i dorosłego człowieka.

Podłoga

W pokoju alergika z miejsca zdyskwalifikowane są podłogowe panele laminowane. Fornir i melamina użyte do ich produkcji wydzielają drażniące, toksyczne opary, które nawet po wielu miesiącach użytkowania mogą być niebezpieczne dla alergika. W grę wchodzą więc płytki ceramiczne lub drewniana klepka. Decydując się na parkiet drewniany, lepiej wykończyć go poprzez lakierowanie lakierem akrylowym, który po gruntownym wywietrzeniu jest lepiej tolerowany przez alergiczne dzieci. Parkiet olejowany może być niebezpieczny, ponieważ wymaga częstej pielęgnacji, a zawarte w pastach do podłogi i płynach do czyszczenia drewnianych podłóg rozpuszczalniki wydzielają szkodliwe opary.

Ogrzewanie

W pokoju lepiej nie używać popularnych farelek, które oprócz tego, że grzeją, rozpylają kurz po pomieszczeniu. Kaloryfery żeberkowe należy często czyścić na mokro, łącznie ze wszystkimi szczelinami i przestrzeniami między żeberkami. Pod tym względem bezpieczniejsze są grzejniki płytowe.

Podstawa: częste sprzątanie

Nawet najlepiej przemyślany wystrój pokoju nie zapewni odseparowania dziecka od wszechobecnych alergenów. Podstawą zachowania higieny musi więc być codzienne wietrzenie i sprzątanie pokoju alergicznego dziecka – przy użyciu odkurzacza z filtrem i dobrze zwilżonych bawełnianych ściereczek.

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
0 #1 profile 2018-10-30 17:08
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież