Strona główna Urządzanie Pokój dziecka Oświetlenie kącika do nauki - zdrowe i praktyczne

Oświetlenie kącika do nauki - zdrowe i praktyczne

czwartek, 14 października 2010 14:15
Urządzanie - Pokój dziecka

Oświetlenie kącika do naukiW miejscu nauki i pracy oświetlenie wpływa na koncentrację i męczenie się wzroku. W biurach zaleca się stosowanie oświetlenia w kolorze białym, energetyzującym, pobudzającym do działania, jednak w warunkach domowych to nie zdaje egzaminu, ponieważ strefy do nauki i czytania wydziela się zazwyczaj z innych pomieszczeń: sypialni, salonu, pokoju dziecka.

Pokój wielofunkcyjny – oświetlenie główne

Białe światło jest chłodne, nieprzytulne, niezachęcające do przebywania w pomieszczeniu. Dlatego główna lampa w pokoju wielofunkcyjnym powinna dawać białożółte światło (tu sprawdzą się świetlówki kompaktowe), odpowiednie do wszystkich funkcji, jakie pełnić ma pomieszczenie. Za to sam kącik do nauki wymaga dodatkowego oświetlenia.

Oświetlenie biurka

Najlepiej doświetl biurko za pomocą lampki z żarówką dającą jasne, ale niezbyt intensywne, białe lub białożółte światło, które odbite od białych kartek nie będzie oślepiać. Tu praktyczne są żarówki z kapsułką halogenową lub świetlówki kompaktowe. Klosz lampki powinien rzucać światło punktowo, nie rozpraszać go. Pomyśl o lampce na wyginanym pałąku. Umożliwi kierowanie światła w dowolne miejsce biurka, na klawiaturę komputera bądź na ścianę za komputerem, by wzrok się nie męczył zbyt dużymi kontrastami jasności promieniującego ekranu na tle nieoświetlonej ściany.

Fotel do czytania

Komfort w czasie czytania zapewnia nie tylko wygodny fotel, ale i odpowiednio silne oświetlenie. Nad miejscem, w którym czytasz, przytwierdź do ściany halogenową lampkę na wyginanym pałąku. Ułatwi prowadzenie strumienia światła w pożądane miejsce przy każdej zmianie pozycji osoby siedzącej w fotelu. Jeśli zamontowanie lampki blisko fotela jest niemożliwe, użyj żarówki Power LED, która rzuca światło punktowo, wąskim snopem.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież