Strona główna Urządzanie Salon Triki powiększające optycznie mały salon - nowoczesny salon w stylu ekologicznym

Triki powiększające optycznie mały salon - nowoczesny salon w stylu ekologicznym

poniedziałek, 08 listopada 2010 15:39

Nowoczesne meble do salonuWystarczy gama odcieni kolorów neutralnych, ciekawa grafika na ścianie, nowoczesne meble o najprostszej formie i znajomość kilku trików pozwalających korygować kubaturę pomieszczenia, by stworzyć bardzo nowoczesny, elegancki salon w stylu ekologicznym – własną oazę spokoju w centrum miasta.

Podwieszany sufit

Najlepszy efekt nadawania głębi i optycznego podwyższania pomieszczenia osiągnięto dzięki zamontowaniu podwieszanego sufitu z płyt kartonowo-gipsowych. Zewnętrzne krawędzie sufitu podwieszanego nie dotykają ścian, wewnętrzne – nie są połączone wprost z sufitem. W ten sposób uzyskano efekt zwieszającej się ramy, która rzucając cień, sprawia, że sufit wydaje się znacznie od niej oddalony, o wiele wyższy. Fragment sufitu widoczny wewnątrz ramy sufitu podwieszanego wyłożono połyskliwymi płytami laminowanymi, imitującymi drewno w jasnym kolorze, korespondującymi z panelami laminowanymi na podłodze. Gładka powierzchnia płyt kartonowo-gipsowych pokryta została połyskliwą farbą, co pozwoliło stworzyć lśniącą taflę dobrze odbijającą światło.

Tapeta z grafiką zamiast fototapety

Najdłuższą ścianę w salonie wyłożono tapetą z nadrukowaną czarno-białą grafiką zarysowującą kształty pni drzew i ich fakturę. Wprowadzono w ten sposób do wnętrza motywy zaczerpnięte z natury, tak mile widziane w aranżacjach w stylu ekologicznym. Zastosowanie tapety z grafiką zamiast fototapety nadaje aranżacji nowoczesnego stylu. Białe tło, na którym eksponowane są pnie brzóz, nadaje ścianie trójwymiarowości. Mały salon stał się dzięki temu optycznie głębszy. Ale nie tylko! Jest także optycznie wyższy – pionowe pasy, jakie tworzą pnie drzew, podwyższają sufit. Desenie pokrywające całą dużą ścianę nie zawsze będą przytłaczające, trzeba tylko zadbać o to, by były w na tyle stonowanych kolorach, by za bardzo nie przyciągać wzroku, oraz by ich kształt służył nie tylko zdobieniu, lecz także modelowaniu przestrzeni pomieszczenia.

Pasiasty dywan

Optycznemu korygowaniu wymiarów pomieszczenia, oprócz sufitu podwieszanego i tapety z grafiką na białym tle, służy także pasiasty dywan. Cienkie, równoległe pasy rozciągają perspektywę, poszerzając optycznie salon. Zabieg ten jest dyskretny dzięki neutralnej, nierzucającej się w oczy kolorystyce pasów.

Nowoczesne meble do salonu

Kanapy i fotele w nowoczesnym salonie to proste bryły o zaokrąglonych kształtach. Obite są tkaniną w neutralnym kolorze, pozbawioną deseni. Funkcję dekoracyjną przejęła jej tekstura: widoczne, grube sploty włókien. Podobnie stolik kawowy w bardzo nowoczesnym stylu: jego forma to maksimum prostoty, kształty geometryczne i neutralne kolory. Zdobi salon dzięki połyskliwej powierzchni blatu.

Zasłony i rolety

Ozdoby okienne we wnętrzach w stylu ekologicznym nie muszą rzucać się w oczy. Zasłony uszyto z tkaniny w kolorze kremowym, nawiązującym do tapicerki nowoczesnych mebli. Rolety są niemal niezauważalne dzięki temu, że mają barwę przypominającą kolor nieba. Gdy jednak się im przyjrzeć, także mają ciekawy kształt: zamykają się w systemie rzymskim, tworząc ozdobne fałdy – choć bardzo dyskretnie – także nadają wnętrzu trójwymiarowości.

Rośliny we wnętrzu

Gdy w wystroju salonu dominuje jednorodna kolorystyka neutralna (beże, brązy, szarości, biel, écru), każdy element aranżacji w wyraźniejszym kolorze staje się automatycznie centralnym punktem wnętrza. Powinien dla odmiany od reszty stonowanego wystroju mieć ciekawą formę. W tej aranżacji salonu jest to soczyście zielona roślina. Jej najeżone, ostro zakończone liście kontrastują z obłymi kształtami mebli i nawiązują do gałęzi i sęków drzew ze ściennej grafiki. Tak wyeksponowana roślina w donicy jest silnym akcentem natury, sygnalizuje, czym inspirowana jest cała aranżacja wnętrza.

Nowoczesna lampa stojąca, misy ze stali

Dodatki do wystroju wnętrza nie muszą rzucać się w oczy, niemniej jednak powinny urozmaicać aranżację.  Misy na owoce i nowoczesna lampa stojąca z prostym, białym kloszem wykonane zostały z polerowanej stali nierdzewnej. Mienią się świetlnymi refleksami, ożywiają wnętrze, wiążąc w jedną, skończoną całość wszystkie elementy aranżacji salonu.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież