Strona główna Urządzanie Salon W stylu rustykalnym

W stylu rustykalnym

piątek, 05 listopada 2010 17:05
Urządzanie - Salon

Salon w stylu rustykalnymRustykalny wystrój wnętrza przywołuje przytulną atmosferę chaty na wsi. Najczęściej wybierany jest przez osoby preferujące styl nieformalny, ceniące sobie komfort i życie blisko natury. Doskonale pasuje do domków na przedmieściach, ale i w miejskich mieszkaniach potrafi wykreować niepowtarzalny klimat.

Materiały

Styl rustykalny podkreśla surowe piękno naturalnych materiałów, z których wykonane są sprzęty i elementy dekoracyjne we wnętrzu. By wykreować klimat wiejskiej chaty w budowanych współcześnie mieszkaniach, wystarczy udekorować sufit belkami z ciemnego drewna; ściany pokryć białą farbą za pomocą gąbek malarskich, co pozwala uzyskać efekt gipsowanej powierzchni; ścianki działowe lub zabudowę kuchenną wykonać z cegieł; kominek także obłożyć cegłami lub kamieniem; podłogę w salonie i sypialni wyłożyć szerokimi deskami z widocznym usłojeniem, a w kuchni terakotą; szyby okienne podzielić na mniejsze sekcje za pomocą listew dekoracyjnych. Jeśli w domu znajduje się kominek, warto obłożyć go ciosanym kamieniem. Liczy się szlachetna prostota.

Kolorystyka

Paletę barw rustykalnej aranżacji narzuca sama natura. Dominują w niej kolory ciepłe i neutralne: ziemiste, ceglane, brązy, beże, biel i szarości, uzupełniane o inne barwy wprowadzane przez kolory obić mebli i wzorzystych pledów, zasłon i obrusów.

Meble

Większość rustykalnych sprzętów wykonana jest z litego drewna. Ręczne malowanie z przecierką, patynowanie, decoupage i inne techniki dekoracyjnego postarzania drewna nadają im wygląd zabytków dziedziczonych przez pokolenia. Meble mają prostą konstrukcję, ale za to ozdobione są rzeźbieniami lub listwami dekoracyjnymi. Kanapy i fotele pokryte są miękkimi obiciami tapicerskimi.

Tkaniny

Kwieciste zasłony, kraciaste pledy, kolorowe narzuty, obicia kanap i foteli są ważnym elementem wystroju wnętrza stylizowanego na wiejską chatę. Wykonane powinny być z naturalnych tkanin, takich jak len, wełna, perkal czy bawełna.

Akcesoria

W rustykalnym wnętrzu funkcję dekoracyjną pełnią przedmioty codziennego użytku, np. drewniane misy, wiklinowe kosze, wiszące na ścianach przybory kuchenne, ceramiczne dzbany i patery, kominkowe akcesoria z kutego żelaza.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież