Strona główna Urządzanie Salon Wnętrze w stylu marokańskim

Wnętrze w stylu marokańskim

poniedziałek, 22 listopada 2010 16:15

Wnętrze w stylu fusion inspirowane stylem marokańskimWspółczesne trendy ewoluują w kierunku odkrywania na nowo piękna natury i bogactwa tradycji, czego naturalną konsekwencją jest zainteresowanie folklorem. Od kilku lat moda na marokańskie aranżacje wnętrz święci tryumfy w USA i Wielkiej Brytanii. Staje się coraz bardziej popularna także w Polsce. Paleta nasyconych barw, skomplikowane zdobienia, różnorodne faktury i przede wszystkim przytulna atmosfera – te elementy tworzą otoczenie, w którym odnajdzie się zarówno nowoczesny poszukiwacz wrażeń, jak i stonowany tradycjonalista. Oto kilka rad, jak wyczarować baśniową marokańską aranżację we własnym domu.

Intensywne kolory i szlachetne tkaniny

Znakiem rozpoznawczym stylu marokańskiego są nasycone barwy łączone w kontrastowych zestawieniach. Marokańskie tkaniny o skomplikowanych teksturach, farbowane na intensywne kolory, obficie zdobione haftami, zawdzięczają swe piękno tradycji ręcznego wytwarzania. Urządzając mieszkanie w stylu marokańskim, na sofie porozkładaj poduszki ozdobne w wielobarwnych poszewkach. Na innych meblach oraz karniszach udrapuj tkaniny o ciekawej teksturze i zwiąż je sznurem z ozdobnym chwostem. Nad łóżkiem powieś baldachim, nad szezlongiem moskitierę.

Obfite zdobienia

O statusie społecznym Marokańczyków niegdyś świadczyła ilość haftów na tkaninach oraz arabesek malowanych na ceramice czy rzeźbionych w drewnie lub rytych w metalu. Tradycja obfitego zdobienia sprzętów przetrwała do dzisiaj. Marokańskie wnętrze obowiązkowo musi zachwycać mnogością zdobień. W dużym salonie strefy funkcjonalne wydziel za pomocą parawanu z rzeźbionego drewna, obitego tkaniną. Ściany ozdób obrazami i lustrami w złotych ramach lub pokryj je tapetami z kwiecistym wzorem. W łazience lub na tarasie ułóż wielokolorowe mozaiki.

Meble

Tak duża ilość zdobień we wnętrzu równoważona jest nieskomplikowaną konstrukcja mebli. Uroku dodają jej tradycyjne zdobienia w postaci metalowych okuć i drewnianych płaskorzeźb. Główne sprzęty w pomieszczeniu przeznaczonym do odpoczynku powinny być niskie. Kanapy bywają zastępowane wielkimi siedziskami, na których można polegiwać. Do nich dopasować można równie niski stolik kawowy.

Puszyste dywany

W marokańskich wnętrzach podłogi kryte terakotą lub ciemnym drewnem pokrywa się puszystymi perskimi dywanami. Nie tylko cieszą oko, ale zapewniają komfort stąpania po miękkiej podłodze.

Gra świateł

Przytłumione, ciepłe światło to klucz do sukcesu w marokańskich aranżacjach. W upalnej Afryce zaciemnianie pomieszczeń wynika ze względów praktycznych. Polscy miłośnicy egzotycznego stylu, choć nie cierpią na nadmiar słońca, powinni zadbać o wykreowanie przytulnej atmosfery, przykładając dużą wagę do tego, w jaki sposób oświetlą swoje mieszkanie. Jest na to kilka sposobów. Do dużych lamp wkręć żarówki dające żółte światło, dobierz do nich witrażowy klosz. Jako kinkiety zamontuj ażurowe lampiony. W salonie postaw stojak na świece. Na ścianach powieś lustra rzucające na ścianę delikatne refleksy.Tkaniny ozdobne

Zapachy

Marokańską aurę tworzy również zmysłowa mieszanina aromatów przypraw i kwiatów. Zadbaj o to, by we wnętrzach nie zabrakło pachnących świec, kadzidełek i kominków zapachowych do aromaterapii. Wybieraj produkty aromatyzowane woniami wanilii, cynamonu, mirry lub kwiatu pomarańczy.

Egzotyczne rośliny

By nadać wnętrzu marokańskiego poloru, najlepiej byłoby ustawić w nim egzotyczne rośliny. W polskich warunkach hodowanie papirusa lub kokosa może być kłopotliwe. Warto więc skupić się na dekoracyjnej oprawie roślin, które już masz w domu. Doniczki umieść w glinianych osłonkach zdobionych wielokolorowymi wzorami lub w grubo plecionych koszach. Na podłodze w salonie ustaw ogromne donice i przesadź do nich po kilka roślin. W ten sposób nadasz pomieszczeniu wygląd egzotycznej oazy.

Intensywne barwy i finezyjne arabeski ożywią każdą aranżację. Wystarczy zapożyczyć ze stylu marokańskiego kilka motywów, a wnętrza zyskają egzotyczny blask.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież