Strona główna Urządzanie Sypialnia Materace dla alergików

Materace dla alergików

czwartek, 18 listopada 2010 13:08
Urządzanie - Sypialnia

Materace dla alergikówTrudny do utrzymania w czystości materac może stać się udręką dla alergika. Nie wystarczy czyszczenie go odkurzaczem z filtrem i wietrzenie. O ochronę przed gromadzącymi się w łóżku alergenami trzeba zadbać już w momencie kupna materaca. Co więc wybrać?

Nie: materace sprężynowe, materace naturalne

Alergikom odradza się sypianie na materacach sprężynowych: kieszonkowych i bonellowych. Puste przestrzenie między sprężynami wewnątrz materaca szybko stają się siedliskiem alergenów. Bakterie, roztocza, grzyby i pleśnie doskonale czują się we wnętrzu ciepłego, wilgotnego od potu i ciemnego materaca, do którego dodatkowo wnika najwięcej obumarłego naskórka. Dla uczuleniowców niebezpieczne są także materace naturalne, czyli zawierające materiały pochodzenia naturalnego: włókna paproci i kokosa, trawę morską, wełnę, końskie i wielbłądzie włosie. W ciepłym, wilgotnym otoczeniu stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, grzybów, pleśni i roztoczy. Do tego nie są antystatyczne, przyciągają kurz, który wnika do ich wnętrza.

Materace lateksowe

Zdania na temat używania materacy lateksowych przez alergików są podzielone. Lateks, produkt pochodzenia naturalnego, figuruje na liście substancji silnie uczulających i z tego względu osoby ze skłonnościami do alergii powinny się go wystrzegać. Jednak jeśli testy dermatologiczne nie wykazały u uczuleniowca alergii akurat na tę substancję, czemu nie rozważyć kupna materaca lateksowego? Jego zwarta struktura jest środowiskiem, w którym bakteriom, grzybom, pleśniom i roztoczom trudno się rozwijać. Do tego lateksowe wkłady do materacy są jedynymi, które można czyścić parowniczką, która zabija szkodliwe drobnoustroje. Większość wkładów do materacy produkowana jest z lateksu syntetycznego, a jeśli nawet zawierają domieszki lateksu naturalnego, w procesie produkcji uczulające białka niszczone są w wysokiej temperaturze w czasie czyszczenia. Wkład zamknięty jest w pokrowcu, więc alergik nie ma bezpośredniego kontaktu z lateksem.

Tak: materace termoplastyczne, materace wysokoplastyczne

Dla alergika bezpieczne są materace piankowe: termoplastyczne i wysokoelastyczne. Piankowe wkłady do materacy wewnątrz nie mają zbyt wiele przestrzeni, w której mogą gromadzić się alergeny. Do tego doskonale „oddychają”: przepuszczają wilgoć i powietrze, a dobra wentylacja materaca zapobiega rozwojowi roztoczy, bakterii i pleśni.

Pokrowce na materac

Materac w łóżku alergika obowiązkowo powinien mieć zdejmowany pokrowiec, który będzie można prać często, nawet zanim pojawią się na nim widoczne zabrudzenia. Bawełna jest jedynym naturalnym materiałem polecanym dla alergików: nie elektryzuje się i łatwo ją uprać, ponieważ zabrudzenia nie wnikają głęboko w jej włókna, do tego jest tkaniną wytrzymałą i wielokrotne pranie jej nie zniszczy. Najlepszym rozwiązaniem dla alergika jest używanie pokrowca antyalergicznego z tkaniny membranowej składającej się z dwóch warstw materiału uniemożliwiającego wchłanianie wilgoci przez materac lub posiadającego atest kliniczny pokrowca Medicott, który uniemożliwia rozwijanie się roztoczy, grzybów i bakterii na powierzchni tkaniny.

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
0 #1 profile 2018-10-31 19:50
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież