Strona główna Budowanie Okładziny ścienne Jak modelować tynki strukturalne? Aranżacje ścian w różnych stylach

Jak modelować tynki strukturalne? Aranżacje ścian w różnych stylach

wtorek, 26 kwietnia 2011 14:44

Zdobienie ścian tynkami strukturalnymi stwarza nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz w dowolnym stylu, nadawania ścianom oryginalnej tekstury i wyjątkowej głębi, szczególnie po malowaniu. Jedynie od fantazji właściciela mieszkania zależy, jaką strukturę nada masie akrylowej na ścianie. Oto kilka propozycji, jak stworzyć aranżacje w różnych stylach za pomocą tynków strukturalnych.

Nakładanie tynków strukturalnych - pasiasty patchworkPasiasty patchwork

Tynki dekoracyjne we wklęsłe, równoległe pasy wykonuje się za pomocą stalowej pacy zębatej z długimi zębami, np. 10x10. Na ścianę trzeba nałożyć grubą warstwę masy tynkowej, by orzące w niej zęby pacy nie zdarły jej aż do nagiej ściany. Pasiasty patchwork wykonuje się, zaciągając pacą po ścianie w różnych kierunkach. Najbardziej rozmaicie wyglądają krótkie zaciągnięcia, ok. 30 cm długości, ale dla bardziej dynamicznego efektu można wydłużyć je nawet do 1 m. Przy użyciu tej samej pacy można też stworzyć zachodzące słońca, wykonując narzędziem półkoliste ruchy jeden obok drugiego.

Nakładanie tynków strukturalnych - morskie faleMorskie fale

Podobną technikę wykorzystać można do formowania tynków strukturalnych w morskie fale. Tym razem potrzebna będzie miękka paca zębata plastikowa z zębem 4x4. Tą techniką zdobienia nakłada się cieńszą warstwę masy na ścianę i przesuwa po niej pacę ruchem falującym, uważając, by kolejne piętra fal były żłobione równolegle. Złudzenie optyczne falującej ściany będzie naprawdę efektowne. Tę technikę zdobienia ścian można wykorzystać do optycznego modelowania pomieszczeń. Fale pionowe optycznie jest podwyższą, fale poziome – poszerzą.

Nakładanie tynków strukturalnych - nieregularne łatyNieregularne łaty

Kolejna propozycja metody nadawania ścianie awangardowej struktury to odciskanie w mokrej masie akrylowej przedmiotów o ciekawych kształtach, raz po raz, jeden obok drugiego. Ich mocne dociskanie do ściany powoduje tworzenie się dekoracyjnych wypukłych obwódek. W tym wypadku odciskano krążek z przekroju poprzecznego pnia drzewa. Warto rozważyć też odciskanie w tynku tkanin o ciekawej teksturze, np. luźno plecionej juty lub sieci rybackiej. Oczka lub sploty tkanin powinny być naprawdę duże, by tworzyły widoczną strukturę ściany.

Nakładanie tynków strukturalnych - efekt starej ścianyEfekt starej ściany

Bardzo ciekawie prezentować się będzie na ścianie całkiem współczesna imitacja antycznego tynku. Efekt starej ściany przy użyciu tynku dekoracyjnego osiągnąć można, stosując pacę gładką plastikową i pacę gładką stalową. Na ścianę nakłada się za pomocą pacy plastikowej równą, cienką warstwę tynku, później kilka placków masy rozmieszcza się w niewielkich, nierównych odstępach. Na koniec, używając pacy stalowej, trzeba wygładzić całą powierzchnię, nie przyciskając jednak zbyt mocno pacy do ściany. Efektem powinno być zlanie się placków tylko w niektórych miejscach i pozostawienie pustych przestrzeni, w których prześwitywać powinna spodnia warstwa tynku. W ten sposób utworzy się coś na kształt wyrw w starym tynku. Tą techniką ścianę można też wystylizować na jaskinię pełną tajemniczych malowideł, nakładając tynki strukturalne przy użyciu szablonów.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież