Strona główna Budowanie Okładziny ścienne Panele ścienne - nowoczesne okładziny ścienne imitujące drewno

Panele ścienne - nowoczesne okładziny ścienne imitujące drewno

środa, 20 kwietnia 2011 15:43

Panele ścienne, fot. Muuntofot. MuuntoTradycyjna boazeria drewniana już dawno odeszła do lamusa. Zastąpiła ją boazeria panelowa pokryta naturalnym fornirem. Panele ścienne wygrywają dzięki nowoczesnemu wykończeniu. Drewnopodobna okładzina ścienna naprawdę może wyglądać awangardowo!

Co to jest boazeria panelowa?

Panele ścienne (czy jak kto woli: boazeria panelowa) mają konstrukcję podobną do podłogowych paneli laminowanych. Ich rdzeniem jest cienka płyta pilśniowa MDF, na niej znajduje się fornir (cieniutkie płaty drewna) zalaminowany warstwą żywicy, na spodzie panelu jest warstwa z melaminy stabilizującej kształt panelu. Boazeria panelowa jest cieńsza niż panele podłogowe: ma 7–8 mm, ale panelowa okładzina ścienna zajmuje więcej miejsca, bo montuje się ją na listwach montażowych. A samo układanie jest nietrudne – w systemie pióro-wpust.

Okładzina drewnopodobna

Dzięki zastosowaniu forniru naturalnego panelowe okładziny ścienne wyglądem są bardzo zbliżone do desek z litego drewna, ale przez pokrycie go żywicami niestety nigdy nie będą wyglądać tak naturalnie. Producenci oferują szeroki wybór paneli ściennych imitujących gatunki ciemnego drewna egzotycznego, np. mahoń, tek,  oraz rodzimego, np. dąb, brzoza, buk, orzech. Część z nich jest bardzo efektownie wykończona, np. pobielany jesion – ostatnio bardzo modny w wykończeniach podłóg z desek drewnianych, na ścianach także wygląda oryginalnie. W sklepach dostępne są także dekoracyjne panele ścienne z perforowanymi motywami kwiatowymi lub abstrakcyjnymi wzorami.

Zalety

Zaletą drewnopodobnych okładzin ściennych jest fakt, że stanowią dodatkową izolację termiczną i akustyczną. Sprawdzą się w pomieszczeniach nieocieplonych lub zbyt głośnych. W pomieszczeniach, które wymagają zupełnego wytłumienia, można zastosować dźwiękochłonne panele ścienne. Do tego panele ścienne są bardzo wytrzymałe. Można je układać nawet w łazienkach, bowiem są wodoodporne i stabilne – warstwa melaminy, usztywniając trójwarstwowy panel ścienny, sprawia, że nie odkształca się pod wpływem wilgoci. Choć oczywiście nie można zapominać, że drewnopodobna okładzina ścienna zawsze będzie zmieniać swą objętość pod wpływem zmian poziomu wilgotności. Z tego względu montażysta musi zostawiać szczeliny dylatacyjne przy krawędziach ścian. Wszystkie szczeliny i kanty ścian zakryte zostaną listwami wykończeniowymi. A jest ich szeroki wybór: od najprostszych listew kątowych i płaskich po listwy wklęsłe, ćwierćwałkowe i zakończeniowe zdobione rzeźbieniami. Najwyższej jakości drewnopodobne okładziny ścienne spełniają normy ognioodporności i najwyższe standardy wytrzymałości i mogą być układane nawet w budynkach użyteczności publicznej.

Wady

Tak samo jak podłogowe panele laminowane, drewnopodobne panele ścienne naszpikowane są drażniącymi substancjami, takimi jak melamina oraz kleje, które mogą stwarzać zagrożenie dla alergików. Z tego względu lepiej dwa razy zastanowić się, czy ściana z drewna może pojawić się w pokojach małych dzieci i czy któryś z domowników nie ma skłonności do alergii na substancje chemiczne. Kolejna wada paneli ściennych – tym razem widoczna gołym okiem – to ich nie do końca „drewniany” wygląd. Cieniutkie paski forniru pod warstwą żywicy nigdy nie będą łudząco przypominać prawdziwej deski z litego drewna.

Panele ścienne - ceny

Okładziny ścienne w postaci laminowanych paneli do ścian to jedne z najtańszych rodzajów wykończenia. 1 m2 paneli ściennych kosztuje zaledwie 19 zł. Jeśli planem nie jest wykładanie wszystkich ścian pomieszczenia drewnopodobnymi panelami, można ich użyć do stworzenia niewielkiej dekoracji, np. ozdobić nimi ścianę za telewizorem. Wydatek niewielki, za to efekt aranżacyjny efektownie nowoczesny.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież