Strona główna Budowanie Okładziny ścienne Tynki dekoracyjne - jak samodzielnie ozdobić ścianę za pomocą tynku strukturalnego?

Tynki dekoracyjne - jak samodzielnie ozdobić ścianę za pomocą tynku strukturalnego?

wtorek, 26 kwietnia 2011 15:01

Tynki strukturalneTynki strukturalne to nic innego jak plastyczna masa akrylowa, którą nanosi się na ścianę i dowolnie modeluje dla uzyskania artystycznego efektu. Już sama gra światłocieni na strukturalnej ścianie robi wrażenie, a malowanie tynku dekoracyjnego daje jeszcze bardziej oszałamiające efekty.

Na jakich podłożach kłaść tynki strukturalne?

Tynki strukturalne przystosowane są do nanoszenia na większość rodzajów ścian: na nagą betonową ścianę,  na tynki cementowo-wapienne, cementowe i gipsowe, nawet na płyty gipsowo-kartonowe i płyty wiórowe HDF. Tylko nie wolno zapominać, że przed nakładaniem tynków dekoracyjnych konieczne jest zagruntowanie ściany farbą gruntującą bądź podkładem uniwersalnym, które wyrównają chłonność podłoża i wzmocnią okładzinę ścienną.

A jeśli masa jest zbyt gęsta?

Tynki dekoracyjne, czyli masa akrylowa imitująca tynk, sprzedawane są w wiaderkach, w postaci gęstej masy, więc tuż po otwarciu jest gotowa do nakładania na ścianę. Trzeba ją tylko rozmieszać wiertarką z końcówką mieszającą. Jeśli okaże się, że masa tynkowa jest zbyt gęsta, a mieszanie i nakładanie jej sprawia duży problem, można ją rozcieńczyć wodą. Ale nie zbyt wielką ilością, bo tynk spłynie ze ściany. Wystarczy 1% wagi opakowania. Tę samą ilość wody należy dodawać do każdego opakowania tynku strukturalnego, które zużyte zostanie na zdobienie ścian w tym samym pomieszczeniu.

Jak nakładać tynki strukturalne?

Tynki strukturalne nanosi się na ścianę ręcznie. Posłużyć do tego może kilka narzędzi: paca stalowa lub plastikowa, gładka lub zębata, a także kielnia. Na pacę nabiera się sporą ilość masy tynkowej i rozsmarowuje ją na ścianie. Czas schnięcia tynków strukturalnych zależy od chłonności ściany, temperatury w pomieszczeniu oraz od tego, czy masa była rozcieńczana. Przed rozpoczęciem prac tynkarskich trzeba więc wykonać próbę na ścianie, by sprawdzić jak szybko tynk dekoracyjny krzepnie i twardnieje. Zazwyczaj schnie na tyle wolno, by starczyło czasu na naciągnięcie masy na ścianę, spokojne wymodelowanie jej i nałożenie drugiej porcji masy obok. A ważne jest, by nakładać kolejne porcje masy tynkowej jedną obok drugiej, z zaciągnięciem kawałka niezakrzepłej jeszcze poprzedniej porcji – aby porcje się zazębiały i nie były widoczne granice ich połączeń.

Techniki zdobienia

Metody modelowania masy akrylowej na ścianie są dowolne i zależą jedynie od pomysłowości właściciela mieszkania. Sprawdź kilka proponowanych przez nas technik zdobienia ścian przez nakładanie tynków strukturalnych.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież