Strona główna Budowanie Suche tynki Sufit podwieszany z płyt gipsowych - montaż krok po kroku

Sufit podwieszany z płyt gipsowych - montaż krok po kroku

poniedziałek, 28 lutego 2011 15:13

Sufit podwieszanyObniżenie sufitu w pomieszczeniu ma szereg korzyści. Sufity  napinane ukryją nieestetycznie wyglądające instalacje elektryczne czy wentylacyjne. Dzięki zastosowaniu materiałów izolacyjnych poprawiają wytłumienie pomieszczeń i zwiększają ich termoizolacyjność oraz odporność ogniową. Jak wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowych?

Krok 1. Wyznaczanie poziomu sufitu

To najważniejszy etap prac. Nie należy tu sugerować się poziomem stropu – w wielu budynkach sufity są nierówne. Poziom sufitu podwieszanego oznaczać trzeba na wszystkich ścianach pionowych za pomocą precyzyjnych narzędzi do poziomowania: szlauchwagi lub niwelatora laserowego.

Krok 2. Montaż profili przyściennych UD 30

Na wszystkich zarysowanych na ścianach liniach mocuje się przyścienne profile przyłączeniowe UD 30, używając kołków szybkiego montażu. Ważne jest stabilne mocowanie konstrukcji, dlatego kołki na profilach UD przykręca się co 60 cm. Upewnij się, jakie profile zostały zakupione do montażu: inne przeznaczone są do budowania ścianek działowych, inne do sufitów napinanych.

Krok 3. Wyznaczanie miejsc na profile główne i wieszaki

Przygotowanie do montażu głównych profili CD 60 wymaga oznaczenia na suficie linii, wzdłuż których przebiegać będą profile. Co bardzo ważne, profile główne powinny być układane zgodnie z kierunkiem padania światła z głównego źródła oświetlenia, czyli np. okna. Dzięki stosowaniu się do tej zasady, nawet jeśli po jakimś czasie na suficie podwieszanym uwidocznią się spoiny, będą mniej rzucały się w oczy, bo nie będą ich podkreślać cienie. Standardowo profile główne rozmieszcza się co 50 cm. Na zarysowanych liniach co 60 cm zaznacza się miejsca, w których przykręcone zostaną wieszaki, na których powieszone zostaną profile główne.

Krok 4. Montaż profili  głównych CD 60

Wieszaki utrzymywać będą ciężar sufitu, muszą być porządnie zakotwiczone w suficie za pomocą dybli stalowych. Następnie końce profili głównych CD opiera się na wierzchu profili przyściennych UD, a później wiesza na przykręconych do sufitu wieszakach za pomocą stalowych prętów mocujących.

Krok 5. Montaż profili nośnych CD 60

Kolejny krok to montaż poprzecznych profili CD 60. Rozmieszcza się je co 40 cm, wsuwając ich końcówki do środka przyściennych profili UD. Na koniec przykręca się je do profili głównych. Do łączenia profili głównych z profilami poprzecznymi sufitów napinanych służą łączniki krzyżowe CD–CD. Po zastosowaniu łączników szkielet sufitu napinanego jest gotowy. Można przystąpić do mocowania materiałów izolacyjnych i przykręcania karton-gipsu.

Krok 6. Izolacja akustyczna i termiczna

Na metalowym szkielecie, na którym zawiśnie sufit podwieszany, rozłożyć można materiał izolacyjny: wełnę szklaną, wełnę mineralną lub inne materiały. Odstępy między profilami są na tyle niewielkie, że nie trzeba stosować dodatkowych mocowań płyt wełnianych – oprą się na krzyżowych połączeniach szkieletu.Sufit napinany w salonie

Krok 7. Montaż płyt kartonowo-gipsowych

Do budowy sufitu podwieszanego użyć należy płyt k-g o grubości 12,5 mm lub większej (do każdej grubości płyty stosuje się inne wkręty mocujące). Przez przystąpieniem do montażu należy przyciąć pierwszą płytę gipsową, by była 50 cm krótsza. Suche tynki układa się dłuższą krawędzią prostopadle do poprzecznych profili nośnych, układając płyty w rzędach „na zakładkę”. Rozpocząć należy od jednego z rogów sufitu, przykręcając w nim płytę skróconą o 50 cm. Później każdy rząd płyt powinien być przesunięty względem siebie o kolejne 50 cm. Płyty przykręca się do profili, rozmieszczając wkręty co 15 cm (jeśli sufit tworzy 1 warstwa płyt) lub (jeśli sufit podwieszany wykonany jest z 2 warstw płyt) co 40 cm w warstwie pierwszej i co 15 w warstwie drugiej.

Aby pomieszczenie wyglądało estetycznie, wykonanie obniżonych sufitów wymaga najwyższej precyzji pomiarów, posiadania specjalistycznych narzędzi oraz dużej sprawności w posługiwaniu się nimi. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w pracach remontowych, montaż sufitów podwieszanych powierz specjaliście.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież