Strona główna Ogród Oczka wodne Oczka wodne zarastające glonami

Oczka wodne zarastające glonami

czwartek, 28 października 2010 13:20

Oczka wodne zarastające glonamiGdy woda w oczku staje się nadmiernie zielona i mętna, oznacza to, że rozpleniły się w nim glony. Są bardzo trudne do wytępienia. Mnożą się, gdy mają pod dostatkiem światła i pożywki z rozkładającej się materii organicznej. Najlepiej ograniczyć glonom dostęp do nich tak, by nie ucierpiały na tym rośliny wodne i organizmy żyjące w oczku, a więc za pomocą naturalnych metod zapobiegawczych. Dopiero gdy te nie poskutkują, trzeba sięgnąć po chemiczne preparaty do zwalczania glonów.

Naturalne metody zapobiegające mnożeniu się glonów

Ograniczanie dostępu światła. Dostęp do światła najłatwiej ograniczyć glonom, wiosną (kwiecień/maj) sadząc wzdłuż brzegu oczka wysokie rośliny wodne (np. krwawnicę pospolitą czy jeżogłówkę gałęziastą) i rośliny o liściach pływających (np. rdest ziemnowodny, grzybień biały, grążel żółty), które zakryją nawet 2/3 powierzchni małego oczka wodnego lub nieco mniej w przypadku większych stawów. Powstrzymają docieranie nadmiaru światła pod powierzchnię wody, a przy okazji będą klarować wodę, odżywiając się tą samą pożywką z rozkładającej się materii organicznej, którą wykorzystywałyby glony.

Ograniczanie ilości pożywki. Ilość pożywki w oczku wodnym ograniczona zostanie także dzięki roślinom podwodnym (np. dzięki moczarce kanadyjskiej, rdestnicy kędzierzawej czy ramienicy kruchej) lub rybom odżywiającym się roślinnością podwodną. Ważne jest także usuwanie zwiędłych liści, gnijących kwiatów i innych zanieczyszczeń pływających po powierzchni wody za pomocą gęstej siatki na długim drążku zanim opadną na dno oczka i zaczną się rozkładać. Jeśli w oczku wodnym są ryby, nie warto ich przekarmiać – pożywienie niewykorzystane przez ryby zacznie się rozkładać i żywić glony.

Biologiczne klarowanie wody

Koncentraty bakteryjne w płynie lub w tabletkach zawierają kultury żywych bakterii, które po zaszczepieniu utrzymują równowagą biologiczną w oczku wodnym. Bakterie przyspieszają rozkładanie się obumarłej materii organicznej oraz likwidują amoniak i azotyny produkowane przez ryby. Dzięki temu klarują wodę i likwidują pożywkę dla rozrastających się glonów. Wlewa się je do oczka wodnego wczesną wiosną, zanim jezioro zacznie kwitnąć, czyli zanim glony rozmnożą się na tyle, by było trudno je zlikwidować. Warto też zaaplikować koncentrat bakteryjny do oczka wodnego późną jesienią – flora bakteryjna zostanie uzupełniona na całą zimę, gdy oczko będzie skute lodem.

Środki chemiczne na glony

Środki chemiczne klarujące wodę i zwalczające glony w formie płynów i kapsułek działają bardzo szybko i skutecznie. Ich aplikację powtarza się co 3 tygodnie. Jednak po środki chemiczne warto sięgnąć dopiero, gdy naturalne metody zwalczania glonów w oczku wodnym nie wystarczają, ponieważ niektóre preparaty mogą szkodzić roślinom wodnym. Ponadto wszystkie obumarłe dzięki preparatom glony opadają na dno i tam gniją, tworząc nową pożywkę z materii organicznej, która nie zdąży się w całości rozłożyć w sposób naturalny przed następną falą glonów w oczku. Rozwiązaniem mogą być chemiczne preparaty do zwalczania glonów z koagulatem. W ciągu kilku godzin po ich zastosowaniu obumarła materia organiczna z dna oczka wypływa na powierzchnię wody w postaci grudek, które należy szybko zebrać, zanim z powrotem się rozpadną i opadną na dno.

 

Komentarze  

 
0 #1 Janusz 2012-07-29 15:34
Wspaniała strona !Będę często do niej zaglądał !Pozdrowienia. Janusz
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież