Strona główna Ogród Oczka wodne Rośliny o liściach pływających w oczkach wodnych - gdzie, kiedy i jak sadzić?

Rośliny o liściach pływających w oczkach wodnych - gdzie, kiedy i jak sadzić?

poniedziałek, 17 stycznia 2011 16:41

Rośliny wodne o liściach pływającychW każdym ogrodowym oczku wodnym powinna znaleźć się choć jedna sadzonka roślin wodnych o liściach pływających. Grzybień biały (czyli lilia wodna lub nenufar), włosienicznik wodny (czyli jaskier wodny), grążel żółty, rdest ziemnowodny czy grzybieńczyk wodny – mają piękne liście i kwiaty, które nie tylko zdobią ogrodowe jeziorka, są też naturalną ochroną przed zarastaniem oczka glonami i klarują wodę, wspomagając utrzymywanie równowagi biologicznej w zbiorniku wodnym. Rozłożyste liście, pływając po powierzchni wody, ograniczają dostęp światła pod jej powierzchnię i utrudniają mnożenie się glonów.

Gdzie sadzić?

Rośliny o liściach pływających rozrastają się bardzo szybko. By nie zarosły całego zbiornika wodnego i nie odcięły roślinom podwodnym dopływu światła, nie należy sadzić ich zbyt wielu w małych oczkach ogrodowych. Dojrzała roślina o liściach pływających może zajmować nawet do 6 m2 powierzchni wody. Dla utrzymania równowagi biologicznej w małych oczkach wodnych wszystkie rośliny powinny zajmować do 2/3 lustra wody.

Kiedy sadzić?

Wszystkie rośliny w oczkach wodnych najlepiej przyjmą się, gdy zasadzi się je wczesną wiosną (marzec/kwiecień), gdy sadzonki nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych liści i kwiatów. Niektóre hodowane w szkółkach sadzonki roślin o liściach pływających, jeśli są w dobrym stanie, można sadzić nawet do końca czerwca.

Jak sadzić?

W małych zbiornikach wodnych rozrastanie się roślin o liściach pływających najłatwiej kontrolować, sadząc je w workach lub plastikowych koszach do uprawy roślin wodnych. Rośliny wodne odżywiają się przez korzenie, dlatego konieczne jest, by kosze były ażurowe i tym samym zapewniały swobodny przepływ natlenionej wody i gnijącej materii organicznej, która jest pożywką dla roślin. Jeśli zastosuje się kosze pełne, korzenie zaczną gnić, a roślina obumierać. W dużych stawach rośliny o liściach pływających zakorzenić można bezpośrednio w dnie stawu. Kosze wykłada się jutą, która zapobiegnie wypłukiwaniu ziemi. Do tak przygotowanego kosza sypie się 15 cm specjalnego substratu z glinki i piasku: podłoża dla roślin wodnych (dostępne jest w sklepach ogrodniczych), które stworzy przypominające warunki naturalne dla roślin bagiennych muliste dno. Rośliny o liściach pływających rozwijają się w nim najlepiej. Do uprawy roślin w oczku wodnym nie wolno stosować żyznego kompostu i obornika ani mieszanej z nawozami ziemi do kwiatów, bo oczko szybko się zazieleni od pleniących się glonów. Umieszczając sadzonkę rośliny wodnej w koszu, usuwa się jej stare, zniszczone liście. Podłoże należy namoczyć w wiadrze z wodą i uciskać, aż spod substratu wypłyną wszystkie bąbelki powietrza. Następnie podłoże zasypuje się warstwą piasku (5 cm), a później żwiru. Dopiero po tych przygotowaniach kosz można umieścić w oczku wodnym – na takiej głębokości, na jaką wysokość będą rosły łodygi danego gatunku rośliny o liściach pływających (30–150 cm).

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież