Strona główna Remont Płytki podłogowe Gres polerowany - gdzie kłaść, jak montować, czy impregnować?

Gres polerowany - gdzie kłaść, jak montować, czy impregnować?

czwartek, 28 października 2010 16:36

Gres polerowanyNadaje klasy każdej aranżacji, klasycznej czy nowoczesnej, współtworząc styl szlachetnego minimalizmu. Płytki z gresu polerowanego można kłaść właściwie w każdym pomieszczeniu: w salonie, kuchni, łazience, przedpokoju – na podłogach i ścianach. Są bardzo odporne, nie pękną pod wpływem silnych uderzeń. Odpowiednio ułożone i zabezpieczone będą służyć długie lata.

Montaż płytek z gresu polerowanego

Montażem płytek z gresu polerowanego powinien zająć się doświadczony fachowiec, ponieważ od dokładności ich łączeń zależy, czy gres zachowa właściwości użytkowe.

Montaż bezfugowy. Do montażu gresu polerowanego metodą bezfugową przeznaczone są specjalne płytki rektyfikowane, z krawędziami ciętymi laserem. Układa się je, dosuwając w miarę możliwości najszczelniej, jedną do drugiej. Między płytkami i tak pozostają mikroszczeliny. Jest droższy od gresu przeznaczonego do fugowania. W nowych mieszkaniach i domach odradza się bezfugowe kładzenie gresu, ponieważ ściany budynku, który jeszcze nie osiadł, wykonują mikroruchy i ściśnięte płytki gresowe mogłyby popękać. Wówczas nawet między płytkami do montażu bezfugowego trzeba wykonać fugę szerokości chociaż 1 mm.

Montaż z fugami. Nierektyfikowane płytki z gresu polerowanego trudno szczelnie dopasować do siebie. By nie powstawały między nimi nieestetyczne, gromadzące brud szpary, po ułożeniu uszczelnia się je fugami elastycznymi.

Impregnowanie gresu polerowanego

Gres polerowany jako jedyny rodzaj gresu powinien zostać zaimpregnowany ze względu na swą większą podatność na zarysowania (podtrzymanie efektu lustra wymaga pielęgnacji) i zabrudzenia (jego powierzchnia jest porowata). Nowe płytki z gresu polerowanego impregnuje się przed fugowaniem. Powtórną impregnację można wykonać dopiero 4–6 tyg. po ułożeniu, kiedy materiał całkowicie wyschnie. W tym celu można użyć np. impregnatu do gresów Sopro FFP 719. Po naniesieniu preparatu należy odczekać chwilę, by wniknął w pory gresu. Na koniec podłogę można wypolerować. Impregnację wystarczy powtarzać raz na rok. Tak zabezpieczony gres jest zdecydowanie łatwiejszy do utrzymania w czystości, można czyścić go samą wodą. W sklepach dostępne są także płytki z gresu polerowanego konserwowanego woskiem. Po wyjęciu z paczki wyglądają na matowe. Dopiero po ułożeniu czyści się je z wosku i impregnuje tak jak inne gresy polerowane.

 

Komentarze  

 
+2 #4 Tomasz 2011-01-15 11:32
Okazuje się, że to kolejny nieskuteczny środek. Jedyna zaleta to brak negatywnych skutków. Na ochronę przed plamami - nie liczcie!!!
Po teście myjemy środkiem HG CZYSTY GRES. Plamy zostają, ale nie pozostawia smug.

Podsumowując wydaliśmy 150zł na w/w preparaty i wyrzuciliśmy pieniądze w błoto.
Lepiej kupić coś dziecku za te pieniądze i ostrożnie obchodzić się z naszym gresem.

Jak przetesujecie nowe środki będziemy wdzięczni za podzielenie się swoimi doświadczeniami .
My zakończyliśmy eksperymenty.
Cytować
 
 
+1 #3 Tomasz 2011-01-15 11:31
Wykonaliśmy kolejny test na Arkesia, tym razem ze środkiem HG OCHRONA PRZED PLAMAMI.

Co pisze producent?
"Gwarantuje skuteczną ochronę przed zaplamieniem spowodowanym przez płyny takie jak np.: wino, olej, cola itp. Środek doskonale zabezpiecza nawet porowate powierzchnie. Zalecany jest do stosowania zwłaszcza w często uczęszczanych pomieszczeniach takich jak: korytarze, kuchnie, łazienki itp."

A co okazuje się w praniu?
W dobrej wierze kupujemy ten specyfik. Nanosimy na płytki zgodnie z zaleceniami producenta i myślimy: Kamień z serca teraz nasze gres jest zabezpieczony. Sprzedawca zarobił, a my uspokoiliśmy sumienie.
Cytować
 
 
+4 #2 Tomasz 2011-01-15 11:31
Wynik zaskoczył nas. W tym przypadku, już bez wpatrywania się pod światło, próbki pozostawiły wyraźne plamy.
TRAGEDIA!!!!! Pieniądze wyrzucone w błoto !!!

Mogę tylko przypuszczać, że akcja ze środkiem SANNPROFI Ochrona fug - też była nic nie warta. Nie zmierzam już tego umyślnie sprawdzać na ścianie. Wyjdzie w praniu.

Nadal jestem za impregnacją, ale przestrzegam przed powyższymi środkami.
Spróbuję czegoś innego.
Cytować
 
 
0 #1 Tomasz 2011-01-15 11:28
Nie znam środka Sopro FFP 719, ale ku przestrodze podzielę się innymi doświadczeniami .
Zgodnie z zleceniami postanowiliśmy zabezpieczyć płytki przed plamami.
Kupiliśmy w znanym hipermarkecie budowlanym środek SANN PROFI Ochrona płytek polerowanych.
Przed zastosowaniem na podłodze wykonaliśmy dwa testy na płytce.
Do badania wykorzystaliśmy : czerwone wino, mleko, ketchup, musztardę, olej, sok z cytryny, sos sojowy, kawę.
I. Na płytce niezabezpieczon ej.
Na płytce po godzinym kontakcie z w/w produktami i zmyciu wodą z delikatnym detergentem pozostały widoczne "pod światło" plamy.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież