Strona główna Remont Renowacja mebli Odnawianie mebli drewnianych - jak usunąć starą farbę, jaką farbą malować?

Odnawianie mebli drewnianych - jak usunąć starą farbę, jaką farbą malować?

czwartek, 14 kwietnia 2011 15:31

Odnawianie mebli drewnianychRenowacja mebli powszechnie kojarzy się z odnawianiem antyków, ale nawet drewniane krzesła z masowej produkcji z czasów PRL, jeśli się je odmaluje farbą w niestandardowym kolorze, nabiorą nowego blasku i staną się niebanalną ozdobą wnętrza w stylu eklektycznym. Oto kilka wskazówek, jak odnowić stare meble drewniane.

Jak usunąć starą farbę?

Do usunięcia powłoki malarskiej ze starych mebli zazwyczaj wystarczy szlifierka do drewna. Po oczyszczaniu papierem ściernym, zanim rozpocznie się malowanie, mebel trzeba bardzo dokładnie wyczyścić gęstą szczotką lub czystym pędzlem. W przeciwnym razie renowacja mebli da mierne efekty: na nowej warstwie farby pojawią się grudki. Jeśli jednak papier ścierny nie da sobie rady z zakamarkami zabytkowych mebli rzeźbionych, konieczne będzie zastosowanie chemicznego środka do usuwania farb. Uniwersalne preparaty do usuwania starych powłok malarskich powodują złuszczanie się wszelkiego rodzaju farb i lakierów, a są obojętne dla drewna, kamienia czy ceramiki. Nie ma więc obawy, że renowacja mebla skończy się jego zniszczeniem. Po zastosowaniu środek do usuwania farb usuwa się, dokładnie szczotkując mebel. Malowanie mebla nową farbą można rozpocząć w zasadzie od razu. Środki do usuwania farb nie usuną całej powłoki malarskiej, ale przygotowują stare meble odświeżającego malowania, a nawet do bejcowania.

Jaką farbą malować odnawiane meble?

Jeśli stara powłoka malarska była farba akrylową, można od razu malować mebel dowolną farbą do drewna. Jeśli była to farba olejna, po jej usunięciu drewno trzeba zagruntować, by farba kryjąca trzymała się podłoża. Po złuszczaniu starej farby środkiem chemicznym drewniane meble można nawet bejcować lub, dla uzyskania artystycznego efektu, barwić atramentem z przecierką.

Jaki stopień połysku farby?

Najbardziej trwała i estetyczna jest farba połyskliwa, ale dobrze wygląda tylko na powierzchniach dobrze wyszlifowanych, idealnie gładkich. Połysk podkreśla chropowatości. Jeśli powierzchnia jest chropowata, renowacja starych mebli zaowocuje lepszym wykończeniem, jeśli użyta zostanie farba półmatowa, ewentualnie matowa – dla uzyskania efektu vintage.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież