Strona główna Remont Renowacja mebli Renowacja mebli laminowanych za pomocą podkładu szelakowego

Renowacja mebli laminowanych za pomocą podkładu szelakowego

środa, 20 kwietnia 2011 11:28

Malowanie mebli laminowanychPodkład szelakowy jest dobrym materiałem do przygotowywania bazy pod malowanie właściwie na każdej twardej powierzchni, także na laminacie. Tworzy twardą warstwę kryjącą, która zwiększy trwałość farby wierzchniej. Do tego wysycha bardzo szybko (rozpoczęcie malowania laminowanych mebli możliwe jest już po pół godziny od gruntowania). Rozpuszczalny jest w alkoholu, dlatego do czyszczenia pędzli po malowaniu używa się denaturatu.

Przygotowanie powierzchni laminowanej do malowania

Podkład szelakowy dobrze zwiąże z laminatem tylko wówczas, gdy powierzchnia mebla będzie sucha i oczyszczona. Dlatego przed gruntowaniem mebli laminowanych trzeba je umyć wodą z detergentem, a potem denaturatem, dokładnie usuwając kurz, resztki preparatów do pielęgnacji mebli, tłusty nalot (szczególnie z mebli kuchennych), na koniec wytrzeć do sucha.

Malowanie podkładem szelakowym

Podkład szelakowy schnie bardzo krótko (15 min), dlatego malowanie mebli trzeba przeprowadzić szybko i sprawnie. Nanosi się go pędzelkiem lub tamponem. Jedna warstwa wystarczy. Po 30 min mebel będzie suchy. Na koniec trzeba go delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, np. o ziarnistości 300.

Warstwa gruntująca

Podkładu szelakowego nie można bezpośrednio malować farbami akrylowymi. Między warstwą podkładową z szelaku a warstwa wierzchnią z akrylu musi znaleźć się warstwa gruntująca z podkładu uniwersalnego akrylowo-lateksowego. Zapewni lepszą przyczepność farby wierzchniej i lepsze pokrycie wzorku laminatu.

Warstwy ozdobne

Zagruntowaną szelakiem powierzchnię mebli laminowanych malować można dwoma rodzajami farb: lateksowymi i olejnymi. Niestety odpadają tanie i popularne farby akrylowe. Ilość warstw, które będzie trzeba nałożyć, zależy od stopnia krycia farby. Jest jedna zasada: lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną czy dwie grube, bo wszelkie niedoskonałości (grudki farby, przypadkowo ) będą widoczne z daleka. Do malowania dużych meblościanek użyć można wałka malarskiego, detale jednak wymagają zastosowania pędzla: o włosiu nylonowym do farb lateksowych, o włosiu naturalnym do farb olejnych. Zamiast farb można użyć transparentnego lakieru poliuretanowego. Wzorek na laminacie zostanie zachowany, a powierzchnia mebla będzie wyglądać jak nowa.

Ostateczny efekt

Najprecyzyjniejsze malowanie mebli laminowanych osiągnie się, gdy przed renowacją meble zostaną rozkręcone i a deski i blaty będą malowane w pozycji pionowej (farba rozejdzie się równomiernie). Jeśli meble były malowane farbą matową bądź połyskliwą, ale połysk ni ejest zadowalający, można pokusić się o wykonanie imitacji politury. Efekt połyskującej politury pozwoli osiągnąć nakładanie lakieru poliuretanowego na suchą powierzchnię pomalowanego mebla.

Inna metoda odnawiania mebli laminowanych

Renowacja mebli laminowanych za pomocą szelaku jest najlepszą metodą odnawiania powierzchni zniszczonych, które nabiorą estetycznego wyglądu. Ale jeśli wydaje się zbyt trudna i czasochłonna, laminat można odnowić prostszą techniką: szlifując meble papierem ściernym i malując zwykłą farbą akrylową do drewna. Efekt będzie mniej estetyczny, ale renowacja okaże się o wiele łatwiejsza do wykonania.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież