Strona główna Urządzanie Kolory, tekstury, desenie Dobieranie kolorów w aranżacji wnętrz

Dobieranie kolorów w aranżacji wnętrz

wtorek, 14 września 2010 16:23

Koło barwOdcień farby na ścianie oraz kolory mebli i dodatków we wnętrzu powinny być dostosowane do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Wszystkie muszą współgrać ze sobą. Nieodpowiednie połączenia kolorystyczne mogą sprawiać wrażenie dysharmonii, bałaganu i drażnić osoby przebywające w pomieszczeniu, a przecież kolory powinny pozytywnie wpływać na samopoczucie. By ułatwić sobie dobieranie kolorów, skorzystaj z koła barw (na ilustracji). Kolory poukładane są na nim tak, by postępowanie wedle określonych schematów pozwalało zawsze trafnie je zestawiać.

Od czego zacząć?

Dobieranie kolorów w nowej aranżacji wnętrza nie jest trudne. Do sukcesu są tylko 3 kroki:

1. Wyznaczenie koloru dominującego, który nada charakter całemu wystrojowi.

2. Dobranie do niego barw uzupełniających (w tym pomoże Ci ten artykuł).

3. Wybór odcieni wszystkich kolorów, czyli decyzja, czy stawiasz na kolory jasne czy kolory ciemne.

Jednorodna kolorystyka

Kolory harmoniczne to barwy zbliżone do siebie. Sąsiadują ze sobą na kole barw, np. odcienie żółtego i pomarańczowego, niebieskiego i błękitnego, różowego i fioletowego. Jasne kolory harmoniczne to bezpieczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, by elementy wystroju wnętrza zbyt silnie przyciągały uwagę. Pokoje urządzone w takich barwach wyglądają bardzo przestronnie. Harmoniczne zestawienia jasnych kolorów najlepiej sprawdzają się w niereprezentacyjnych częściach domu i wszystkich małych pomieszczeniach, które należy optycznie powiększyć, np. w sypialniach i innych prywatnych pokojach przeznaczonych do odpoczynku. By jednorodna kolorystycznie aranżacja nie stała się nudna, warto zestawiać ze sobą rozmaite tekstury i desenie. Wystrój wnętrza w ciemnych kolorach harmonicznych, w przeciwieństwie do jasnych, jest ryzykowny: zbyt wiele płaszczyzn i przedmiotów jednocześnie przyciągających uwagę osoby przebywającej w pomieszczeniu wywołuje wrażenie osaczenia, bałaganu, małej przestrzeni.

Kolorystyka kontrastowa

Koło barw dzieli się na dwie części: połowę barw chłodnych i połowę barw ciepłych. Na styku tych dwóch części znajdują się kolory zielony i różowy. Kolory kontrastowe to chłodne i ciepłe barwy dopełniające się nawzajem. Znajdują się po przeciwnych stronach koła barw, np. fioletowy + żółty, amarantowy + chłodny zielony, ciepły różowy + szary, pomarańczowy + morski. Tego typu zestawienia są bardzo wyraziste, dynamiczne, przyciągają uwagę, pozwalają wyeksponować poszczególne elementy wystroju, silnie wyrażają charakter całego wnętrza. Kontrastowe połączenie kolorów jest odważnym posunięciem, trzeba mieć pewność, że barwy zostały dobrze dobrane. Efekty takiej aranżacji wnętrza są zachwycające. Pamiętaj o tym, że kolory jaskrawe optycznie pomniejszają pomieszczenia, szczególnie jeśli intensywny kolor będzie miała farba na ścianach. W małych pokojach ściany można pomalować na kolor neutralny, np. écru, szary lub pudrowy róż, a do tego dobrać meble i dodatki w intensywnych kolorach przeciwstawnych. Kontrasty najlepiej wyglądają w pomieszczeniach reprezentacyjnych, np. w salonie lub holu, ale stosować je można także w sypialniach, wybierając jednak bardziej przygaszone odcienie, by zachować kojący, wypoczynkowy charakter wnętrza.

Urządzanie w trzech kolorach

Współgrające trzy kolory na kole barw wyznaczyć można, nakładając na nie trójkąt o kącie 45o, którego wierzchołki wskażą współgrające ze sobą kolory, np. zielony + czerwony + fioletowy lub żółty + fioletowy + niebieski lub czerwony + niebieski + zielony. Osiąga się w ten sposób zestawienie jednej barwy ciepłej i dwóch chłodnych (dominacja kolorystyki chłodnej) lub na odwrót: jednej barwy chłodnej i dwóch ciepłych (dominacja kolorystyki ciepłej). Połączenie trzech barw równoważy kontrasty, dzięki niemu pomieszczenie ma urozmaicony, ciekawy wygląd i poszczególne elementy jego wystroju nie przyciągają tak silnie uwagi jak zestawienia przeciwstawne. Łączenie trzech barw sprawdza się w zasadzie w każdym pomieszczeniu i pozwala w łatwy sposób nadać wnętrzu określony charakter, np. przytulny (połączenie ciemnożółtego i ciemnoróżowego podkreślone morskimi akcentami) lub wiosenny (mieszanka kolorów pistacjowego, jasnofioletowego i żółtego).

Urządzanie w czterech kolorach

Współgrające cztery kolory tworzą zestawienia dwóch zdecydowanie różniących się par kontrastowych kolorów na kole barw. Wyznacza się je poprzez nałożenie na koło barw kwadratu, którego wierzchołki wskażą wzajemnie uzupełniające się kolory. Osiąga się w ten sposób połączenie dwóch barw chłodnych i dwóch barw ciepłych – to najbardziej zrównoważone zestawienie. Urozmaici wygląd każdego pomieszczenia.

Wszystkie kolory, w jakich będziesz urządzać, już wybrane? Teraz pozostaje ci tylko wybranie ich odcieni!

 Artykuły o podobnej tematyceKomentarze  

 
0 #1 maryga 2012-10-01 16:11
Fajny wpis, dzięki!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież