Jak dobierać tekstury?

piątek, 03 września 2010 11:05
Urządzanie - Kolory, tekstury, desenie

Jak dobierać tekstury?Dobranie materiałów o odpowiednich teksturach może całkowicie odmienić wnętrze. Wystarczy zastosować kilka trików, by zamienić ascetyczne pomieszczenie w przytulne gniazdko, a pokój sprawiający wrażenie zaniedbanego w elegancki salon.

Kontrasty tekstur

Podstawowa wskazówka dla dekoratora zastanawiającego się, jakich tekstur użyć, to zalecenie dążenia do równowagi. We wnętrzu musi panować harmonia, nie może pojawić się w nim za dużo identycznych tekstur – pełnię swych walorów objawiają dopiero, gdy zestawiane są kontrastowo. Zbyt wiele błyszczących elementów we wnętrzu wygląda nienaturalnie chłodno, a wszechobecne futrzaki sprawiają wrażenie ciasnoty i dusznej atmosfery.

Monochromatyczne aranżacje

We wnętrzach urządzonych w jednym kolorze używaj jak największej ilości rozmaitych tekstur. Gra światłocieni w załamaniach materiałów i odbijane na połyskliwych powierzchniach świetlne refleksy dodadzą pomieszczeniu trójwymiarowości. Szczególnie białe aranżacje wymagają przemyślanego manipulowania teksturami – bez rozmaitości użytych materiałów wyglądają nużąco, chłodno i płasko.

Tekstury gładkie i połyskliwe

Kafelki, powierzchnie lakierowane lub emaliowane, lustra, szklane meble i naczynia, elementy chromowane, satyna, jedwab – odbijają światło, rozświetlają pomieszczenie, powiększają je optycznie, nadają mu wyrafinowanego wyglądu. Szczególnie, gdy zestawia się je z kontrastowymi powierzchniami matowymi. Używaj ich w wystroju pokoi reprezentacyjnych. W salonie powieś lustra w dekoracyjnych ramach, ustaw szklany stolik kawowy, na kanapie rozłóż poduszki w satynowych poszewkach. W łazience połyskujące chromowane wieszaki na ręczniki, armaturę i pojemniki na mydło w płynie połącz z matowymi, ciemnoszarymi kafelkami i oświetl panelami małych reflektorków. Światełka będą lśnić na polerowanych powierzchniach. Połyskliwe dodatki czynią wystrój wnętrza bardzo nowoczesnym i eleganckim.

Tekstury chropowate i miękkie

Powierzchnie niepolerowane lub miękkie – surowe drewno, ciosany kamień, cegły, makaty, tkaniny (takie jak dzianina, juta, len), narzuty ze sztucznego futra, poduszki i dywany – kreują w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Używaj ich w miejscach wypoczynku, tam, gdzie chcesz czuć się komfortowo. Miękkie i chropowate elementy wprowadzaj także do aranżacji, które wydają się zbyt ascetyczne, chłodne.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież