Strona główna Urządzanie Kolory, tekstury, desenie Jak łączyć i rozmieszczać desenie?

Jak łączyć i rozmieszczać desenie?

piątek, 03 września 2010 11:43
Urządzanie - Kolory, tekstury, desenie

Jak łączyć i rozmieszczać desenie?Planując wystrój mieszkania, zadbaj o to, by wszystkie jego elementy ze sobą harmonizowały. W doborze deseni tkanin, tapet czy dywanów zachowaj umiar. Nie chcesz przecież, by twój dom wyglądał na zagracony.

Łączenie deseni

Naczelna zasada łączenia deseni brzmi: wzory zawsze muszą mieć ze sobą coś wspólnego: motyw, kolor lub styl.

Desenie zestawiaj na zasadzie łączenia:
• elementów wzorzystych z elementami gładkimi – gładkie tło wyeksponuje desenie;
• podobnych motywów, np. łącz tylko wzory kwiatowe, tylko paski, tylko kratki;
• podobnych kolorów w różnych odcieniach;
• podobnych wzorów w różnych kolorach.

Lepiej nie łączyć wyrazistych, dużych wzorów z małymi. Oczywiście świadome łamanie powyższych zasad pozwala uzyskać interesujące efekty aranżacyjne, jednak nie polecamy tego początkującym dekoratorom.

Rozmieszczanie deseni

Aranżację możesz rozpocząć od wyboru jednego wyraźnego desenia, np. wzoru na tapecie, zasłonach lub obiciu kanapy, do którego dopasowywać będziesz kolorystykę, kształty i styl pozostałych elementów wystroju. Jeśli wykładasz ścianę wzorzystą tapetą, meble powinny być proste, bez deseni.

Duże desenie wyglądają lepiej w dużych pomieszczeniach, w małych mogą wydawać się zbyt przytłaczające. Choć dla osiągnięcia ciekawego efektu załamania perspektywy można np. w małej sypialni jedną ścianę pokryć fototapetą z wielkim rysunkiem. Małe desenie dobrze wkomponowują się jedynie w wystrój małych pomieszczeń.

W miejscach wypoczynku używaj wzorów małych, w jasnych kolorach, o prostych, geometrycznych kształtach. Duże wzory zbyt silnie przyciągają wzrok, szczególnie jeśli są w jaskrawych kolorach. W kąciku, w którym pracujesz lub czytasz, zrezygnuj z wielu różnobarwnych wzorów – mogą utrudniać skupianie się.

Pionowe pasy na zasłonach lub tapecie tworzą złudzenie wyższego pomieszczenia, a poziome – szerszego. Nierównej ściany nie wykładaj pasiastą tapetą – podkreśli wszystkie niedociągnięcia konstrukcji budynku. Przed zakupem upewnij się, czy w każdym miejscu ściany mają taką samą wysokość i szerokość.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież