Strona główna Urządzanie Kuchnia i jadalnia Blaty kuchenne z płyt laminowanych - uniwersalność w niskiej cenie

Blaty kuchenne z płyt laminowanych - uniwersalność w niskiej cenie

piątek, 03 września 2010 12:13
Urządzanie - Kuchnia i jadalnia

Blaty z płyt laminowanych

Niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, powszechna dostępność, łatwa obróbka i niska cena – to główne powody, dla których blaty z płyt laminowanych są najchętniej wybieranym rodzajem kuchennych blatów roboczych.

Płyty laminowane – materiał uniwersalny

Tego typu blaty kuchenne produkuje się z płyt wiórowych pokrytych laminatem, z brzegami zabezpieczonymi listwami PCW chroniącymi płytę przed wilgocią i osadzaniem się brudu. Ich główną zaletą jest niska cena. Płyty laminowane są materiałem stosunkowo tanim i łatwym w obróbce. Można je przycinać w dowolne kształty, dzięki czemu zamontowanie ich nawet w nietypowej wnęce nie jest kłopotliwe. Ponadto łatwo dopasować je do każdego wystroju kuchni. Laminaty dostępne są w niezliczonych ilościach kolorów, wzorów i tekstur. Wiele z nich imituje wygląd drogich surowców, takich jak granit, marmur czy stal nierdzewna. Można więc niewielkim nakładem finansowym zafundować sobie iście królewski wystrój kuchni.

Użytkowanie i konserwacja

Przy odpowiedniej konserwacji ładny wygląd blatu z płyty laminowanej można zachować przez kilka lat. Należy dbać o to, by na jego powierzchni nie zalegały płyny, a cięte krawędzie były zabezpieczone listwami. Krawędzie w okolicy zlewu, gdzie najczęściej gromadzi się woda, powinny być dodatkowo uszczelnione silikonem. Źle zabezpieczona płyta wiórowa łatwo chłonie wilgoć i puchnie: na powierzchni blatu pojawiają się wybrzuszenia, a laminat odpryskuje. Ostrożność warto zachować także w trakcie przygotowywania posiłków. Na laminacie nie wolno kroić ani stawiać rozgrzanych garnków, ponieważ jego powierzchnię stosunkowo łatwo zarysować lub odbarwić, a to niestety oznacza koniec jego estetycznego wyglądu, ponieważ blatu z płyty laminowanej nie można poddać renowacji.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież