Strona główna Urządzanie Przedpokój Funkcjonalne oświetlenie przedpokoju: lampy sufitowe, świetlówki liniowe, lampy nad lustro

Funkcjonalne oświetlenie przedpokoju: lampy sufitowe, świetlówki liniowe, lampy nad lustro

środa, 23 lutego 2011 16:41

Listwa oświetleniowa Candellux FlashŚwiatło w przedpokoju powinno być przede wszystkim funkcjonalne, dobrze oświetlać najważniejsze strefy: szafę z płaszczami i kurtkami, miejsce, gdzie zakłada się buty, oraz lustro, w którym można będzie się przejrzeć przed wyjściem z domu. Niepraktyczne tu będą ozdobne żyrandole, łatwe do przewrócenia lampy stojące i rzucające wąskie snopy światła pojedyncze halogeny.

Lampy sufitowe

W przedpokoju najwygodniejsze są lampy sufitowe, jak najbardziej przylegające do sufitu, uniemożliwiające zahaczenie o nie rękawem zakładanego ubrania. Do lamp sufitowych dobrze jest wkręcić świetlówki kompaktowe, czyli żarówki energooszczędne, dające ciepłe białe światło. Ciepłe światło kreuje przytulną, gościnną atmosferę, co jest ważne w przypadku wnętrza, które zapowiada, jaki klimat panuje w całym domu.

Świetlówki liniowe

Ze względu na to, że płasko przylegają do sufitu, w przedpokoju sprawdzają się także świetlówki liniowe T5. Z tych samych względów co stosowane w przedpokoju żarówki energooszczędne, powinny dawać ciepłe, żółtawe światło. Do przedpokoju warto więc wybrać świetlówki liniowe o temperaturze barwowej 3000 k.

Listwy oświetleniowe

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także reflektorki w oprawach kinkietowych typu listwa (na zdjęciu listwa oświetleniowa Candellux Flash). Listwy mają od 2 do 4 ruchomych opraw na żarówki, które obracać można w dowolnym kierunku. Dzięki temu nakierowanie światła na wszystkie najważniejsze strefy przedpokoju nie jest trudne. Używa się do nich żarówek reflektorowych lub reflektorków halogenowych, zapewniających wysoki stopień odbicia i rozproszenia światła.

Lampy nad lustro

Nad wysokim lustrem, najczęściej używanym elementem wyposażenia przedpokoju, warto zamontować oddzielne źródło światła. Lustro w przedpokoju oświetlić można podobnie jak lustro w łazience: panelami halogenowymi lub parą kinkietów z kloszem uniemożliwiającym oślepienie światłem. Bardzo praktyczne są również specjalnie przeznaczone do luster w przedpokojach i salonach podłużne lampy nad obrazy i lustra.

Lampy bez ściemniacza

Przed przedpokój przejść trzeba każdorazowo, gdy chce się wejść do innego pokoju, więc potrzebne jest tam światło, które można włączyć błyskawicznie. Z tego względu w przedpokoju niepotrzebne są świetlówki kompaktowe ściemnialne (najpraktyczniejsze w sypialni) czy lampy ze ściemniaczem (odpowiednie raczej do salonu, reprezentacyjnej jadalni lub sypialni).

Pomieszczenie reprezentacyjne

Przedpokój jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. To pierwsza i ostatnia część mieszkania, którą widzą wchodzący do domu i wychodzący goście. Pierwsze i ostatnie wrażenie zostanie najlepiej zapamiętane, dlatego poza pojemnymi i estetycznymi systemami mebli do przedpokoju naprawdę warto pomyśleć o praktycznym oświetleniu tego pomieszczenia.

 Artykuły o podobnej tematyceDodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież